- hirdetés -

Egyre rosszabb helyzetbe kerülnek a fecskék, több tényező is nehezíti a túlélésüket. Szabó Zsófia zoológus, természetvédelmi mérnök elmondta, a fecskék fontos szerepet töltenek be a biológiai növényvédelemben és a szúnyogok számának visszaszorításában, éppen ezért fontos, hogy óvjuk és segítsük ezen madarakat.

Az elmúlt években jelentősen csökkent a fecskék száma, valamint túlélésük is nehezedett. Ezt több tényező is befolyásolja. Ezek egyike a táplálékbázisuk drasztikus csökkenése.
– A rovarok mennyisége az elmúlt 20 évben 80 százalékos csökkenést mutatott. Ennek oka pedig legfőképp a kémiai védekezés a mezőgazdasági monokultúrákban. A fecskék pedig a minket gyötrő szúnyogok mellett éppen azokkal a rovarokkal táplálkoznak, melyeket mezőgazdasági kártevőknek tartunk és vegyszeresen irtunk – mondta Szabó Zsófia zoológus, természetvédelmi mérnök.

Másik tényezőként a fészekrakással kapcsolatos nehézségeket emelte ki. Elmondta, a fecskék sárgyűjtőhelyei eltűnnek, ennek okai a szárazság és az urbanizáció.
– A lebetonozott városokban nehezen találnak sarat a fészeképítéshez, és a mai modern épületeken nem találnak megfelelő helyeket sem, ahová fészkeiket építeni tudnák. De még ha lenne is megfelelő hely a fészeképítéshez, sok esetben madárriasztó tüskék felhelyezésével akadályozzák meg a fecskék fészeképítését. A harmadik fontos tényező pedig a fészkek leverése. Mindenki hallott már olyan esetről, hogy valahonnan leverték a fecskefészkeket, mert az embereket zavarja, hogy a fecskék a fészek alá piszkítanak, vagy csiripelnek. Ez azonban a következő nemzedék pusztulását jelenti – vázolta Szabó Zsófia.

Megtudtuk, a sárgyűjtőhelyek csökkenése arra készteti a fecskéket, hogy tovább álljanak. Szabó Zsófia kiemelte, a szárazság miatt a vizes élőhelyek időszakosan vagy akár teljesen megszűnhetnek.

– A szárazság miatt a fecskék nem találnak sárgyűjtőhelyeket. A sár nem csak a fészek építéséhez fontos, de azok javításához, karbantartásához is nélkülözhetetlen. Ha nem találnak sárgyűjtőhelyet, az azt eredményezi, hogy a fecskéink egyszerűen tovább állnak, míg megfelelő helyet találnak a fészkeléshez. A víz jelenlétéhez továbbá számos rovarfaj kötődik, melyek komoly táplálékbázist jelenthetnek a fecskék számára a fiókaneveléshez. Sok vizes élőhely pedig a szárazság miatt időszakosan vagy akár teljesen megszűnik – emelte ki.

Szabó Zsófia hozzátette, mi is tehetünk a fecskék védelmében. Első sorban fészkelésük segítésével tehetünk a legtöbbet.
– A fecskék fontosak lehetnek a biológiai növényvédelemben és a szúnyogok számának a visszaszorításában. Segíthetjük fészkelésüket közvetlen környezetünkben. A veteményesben például használhatunk akár otthon elkészített környezetbarát permetszereket, vagy megfelelő növénytársítást alkalmazva kerülhetjük el a permetezés szükségességét. Segíthetjük a fészkelésüket, műfecskefészkek felhelyezésével, vagy a kertben létesített sárgyűjtőhely létrehozásával és fenntartásával – zárta a zoológus.

Kiemelte, amennyiben zavar minket a fecskék ürüléke, a fészek alá felhelyezhetünk úgynevezett fecskepelenkát, mely felfogja az ürüléket.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.