- hirdetés -

Bianka diagnózisa: inzulinrezisztencia. Néhány éve még sokak számára ismeretlen volt ez a betegség, ma már szinte mindenki hallott róla. Az ő történetén keresztül megtudhatja, milyen tünetekkel jár, és hogyan diagnosztizálható.

Szőke Biankának iskoláskorában nem voltak súlyproblémái. Alapvetően vékonynak mondhatta magát. Nagyon sokat tudott enni, de ez meg sem látszott rajta. Érettségi után felszaladt rá tíz kiló, de az esküvőjére azt is könnyedén leadta. Első kislánya születése után tudta meg, hogy pajzsmirigye alul működik.

– Olyan gyorsan romlott az állapotom, hogy a tünetek alapján MRI-re is küldtek. Agydaganatra gyanakodtak. Ekkor volt 9 hónapos a babánk. Miután minden negatív lett, egy sima laborvizsgálaton derült fény az alulműködésre. Kaptam hormonpótlást, és egy hónap után – csodával határos módon – szinte olyan voltam, mint előtte.

Bianka második terhességét ennek tudatában vállalta. Kezdetektől járt endokrinológushoz, így tudta meg, hogy autoimmun pajzsmirigy alulműködése van.

– Szülés után is rendszeresen jártam orvoshoz, de nem úgy alakultak a dolgok, ahogy vártam. Először túlműködött a pajzsmirigyem, majd alul. Emeltünk a gyógyszeren, de csak romlottak az értékek. 9 hónappal szülés után állt be végre. De akkor sem volt az igazi, ezért túladagoltuk a gyógyszert, amitől javult az állapotom, de az állandó fáradság megmaradt. Ekkor küldött el az endokrinológusom inzulinterhelésre, aminek nem lett valami fényes az eredménye.

Biankánál inzulinrezisztenciát (IR) állapítottak meg

Fotó: Rajki Judit (2018)

–Az inzulinrezisztencia nem egy mostanában felfedezett „betegség” –kezdi dr. Duray Gergő diabetológus, belgyógyász. – Korszerű labortechnikával rendelkező laboratóriumokban már több évtizede ki tudják mutatni. Nem gyakoribb ma, mint korábban, csak a labortechnika és a klinikum fejlődése most már lehetővé teszi a diagnózis korai felállítását, amihez cukorterhelés és inzulinszint meghatározás szükséges. Szérum inzulinszintet viszont nem minden laboratóriumban tudnak nézni, és csak szakorvos kérheti a vizsgálatot.

A meddőség, a túlzott szőrnövekedés is okot adhat a gyanúra

A leggyakoribb tünet a nőknél a túlsúly, amitől semmilyen diéta vagy mozgás segítségével sem tudnak megszabadulni. Ez fáradtsággal, rossz közérzettel, erős szőrnövekedéssel társul. Előfordul az is, hogy az illető nem esik teherbe. A szakorvos elmondta, minden gyanús esetben endokrinológushoz vagy nőgyógyászhoz irányítják a pácienseket.

Bianka a diagnózis után rögtön olvasni, tanulni kezdett. Mint mondta, eleinte nagyon bonyolultnak tűnt számára a rengeteg új információ, de mára már belejött. Mint kiderült, a Hashimotoval, vagyis autoimmun pajzsmirigy alulműködéssel gyakran párosul az IR.

Fotó: Palcsek István

– Már az első diétás napon éreztem a változást! Ebéd után nem voltam álmos. Elmaradt a kajakóma. Néhány hét után teszteltem magam. Egy jégkrémtől bealudtam, képtelen voltam nyitva tartani a szemem. Óriási a különbség! Gyógyszert nem kell szednem. Egyelőre elég a diéta, és remélem ez így is marad! Ha azt betartom, fitt vagyok és üde. De ha félreeszek…azt megérzem…

Dr. Duray Gergő elmondta, ha időben fordulunk panaszainkkal endokrinológushoz vagy nőgyógyászhoz, akkor a laborvizsgálat eredménye és a diagnózis pár héten belül a kezünkben lehet.

– Az inzulinrezisztenciát több pontos vércukor terheléssel és inzulin elválasztás méréssel lehet diagnosztizálni, ami annyit jelent, hogy a pácienstől többször vesznek vért. Az éhomi vérvétel után 75 gramm vízben oldott szőlőcukrot itatnak meg vele, ezt követően az előírt protokoll szerint történik a további vérvétel. A kapott laboreredményekből kapjuk meg az úgynevezett HOMA indexet, melynek alapján meg tudjuk határozni, hogy a páciens inzulinrezisztens-e vagy sem – folytatta Dr. Duray Gergő.

Új étrend, új élet

Bianka az első két hónapban játszi könnyedséggel leadott nyolc kilót úgy, hogy naponta hatszor evett. Persze teljes kiőrlésű és cukormentes ételeket.

Illusztráció: Pixabay

– Nem sok jóval kecsegtetnek. Ha ügyes vagyok, nem leszek cukorbeteg. Ha szerencsém van, és tudok eleget fogyni hastájékról, akkor még javulhatnak is az értékeim. Ami biztos, hogy a diétát mindenképpen tartani fogom!

Dr. Duray Gergő kiemelte, a kezelés legfőbb eleme a helyes életmód-program. Rendszeres sport, személyre szabott diéta, napi többszöri étkezés szénhidrát-megszorítással. Ha az életmódváltás nem hoz eredményt, gyógyszerrel is segíthető az inzulinszint beállítása. Megközelítőleg 70-80% a gyógyulási esély. Ha azonban a páciens az inzulinrezisztencia megjelenése után sem a táplálkozásra, sem a testmozgásra nem figyel továbbra sem, akkor az évek múlásával 2-es típusú diabétesz alakulhat ki nála.

Bianka mindenki sorstársát biztatja, támogatja.

– Ne szenvedjenek! Ne sanyargassák magukat! Vannak kiskapuk! Cukormentes édességek, új, finom receptek. Tessék kísérletezni! És legalább van ösztönző erő a sporthoz, ami szintén sokat segít. Én már heti 3-4 edzés nélkül megbolondulnék. Mozogjatok! Ez nagyon fontos! – tanácsolta Bianka.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.