- hirdetés -

Az augusztus a gyermekes családoknál hagyományosan a tanszerek beszerzésének időszaka. Mélyen a zsebébe kell nyúlniuk a szülőknek idén is, hiszen a jobb minőségű iskolatáskákért 10-15 ezer forintot is elkérnek, miközben a határ a csillagos ég, a felszerelések pedig további 10-20 ezer forintba kerülnek.

Ezt mondják azok az orosházi papír-írószer boltosok, akiket felkerestünk. A tízemeletesek alatti Pelikán üzlet tulajdonosa, Szigeti Márta szerint átlagosan olyan 30 ezer forintba kerül egy gyermek iskolakezdése, beleszámolva a táskát, tolltartót és egyéb felszereléseket.

Boltjában minden megtalálható, amire a tanítási órákon szükség lehet, mivel számos beszállítóval dolgozik együtt, így árban is sokfélét kínál. Füzetből például a sima fedelű változat 70 forintnál kezdődik és fedőlaptól, belső ívek számától függően felmehet az ára 5-600 forintig is.
– Iskolatáskákat 7000 forinttól kínálunk, a legdrágább 18000 forint. Az a tapasztalatom, hogy a szülők ma már inkább adnak kicsit többet értük, ha a minőségük jobb, bízva abban, hogy nem csak egy évet bírnak ki, hanem akár két-három tanéven keresztül is használhatja majd a gyermek – fogalmaz.

Tolltartókból is óriási a választék (Fotó: Rosta Katalin)
Tolltartókból is óriási a választék (Fotó: Pirer Katalin)

Persze a döntésben sokszor maga a kis- vagy nagy diák is részt vesz. A kisebbek elsősorban a különféle mesefigurákkal, állatokkal díszített táskákat részesítik előnyben, míg a nagyobbak már inkább az egyszínűt választják.
– Általánosan elmondható, hogy a családok döntő többsége középkategóriás termékeket vásárol nálam. Nagyon olcsó, kínai terméket nem tartok, de nem is keresik, ahogyan a nagyon drágákat sem. Középkategóriában viszont már vannak rendkívül jó minőségű dolgok, legyen szó ceruzáról, tollról vagy festékről – emeli ki Szigeti Márta hozzátéve, hogy

egy ceruza esetében például azért fontos a megfelelő minőség, mert nem kopik úgy a hegye, könnyebben hegyezhető és háromszög formájának, valamint a csúszásgátló bevonatnak köszönhetően jobb a fogása is.

Ugyanezen a véleményen van az Univerzál Zrt. Kossuth utcai papírboltjának vezetője, Grécziné Szente Anikó is. Náluk már augusztus elején megindult az iskolai bevásárlás, legtöbben a tanítók, tanárok által kiadott listával érkeznek.
– Alsó tagozaton még szinte csak ez a jellemző, a felsősöknél már jobban a szülőre van bízva, hogy mit vásárol, illetve egyáltalán vásárol-e füzeteket vagy megvárja, hogy az első órán mit kér a pedagógus – beszél a tapasztalatokról.

A táska tekintetében többnyire a szülő dönt, a füzetek kiválasztása azonban már a gyerekek kiváltsága (Fotó: Rosta Katalin)
A táska tekintetében többnyire a szülő dönt, a füzetek kiválasztása azonban már a gyerekek kiváltsága (Fotó: Pirer Katalin)

Megtudtuk tőle azt is, hogy szinte mindenki vásárol füzeteket, tollakat, grafit- és színes ceruzákat, radírokat, festékeket, de vevőik elsősorban árérzékenyek, tehát inkább az olcsóbb vagy közép kategóriás termékeket választják. Ezekből számos fajta megtalálható az üzletben, de nem hiányoznak a csúcsminőségű árucikkek sem.

Azt mindketten megerősítették, hogy legnagyobb konkurenciáik továbbra is a multinacionális áruházláncok, holott sok esetben drágábban kínálják az iskolaszereket, mint ők. Emellett ma már komoly versenytársat jelentenek az internetes webáruházak.

Ugyanakkor Grécziné Szente Anikó szerint az is igaz, hogy sok szülő – főleg, ha első gyermek megy iskolába – nem mindig tud kiigazodni a kért felszerelések között és jól jön a szakképzett eladók segítsége. Számos család emiatt is jár vissza akár a második generáció óta a Pelikánba és az Univerzálba is.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.