- hirdetés -

Az Európai Bizottság júliusban hozhat döntést a tejtermelés korlátozásáról, amelytől a tejpiaci zavarok enyhítését reméli. Ennek értelmében a tagországok önkéntes alapon – támogatás ellenében – csökkenthetik tejtermelésüket – tájékoztatott Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), amely nem támogatja ezt a javaslatot. A köztestület véleménye szerint az orosz embargó feloldása, új piacok keresése, illetve a fogyasztás ösztönzése jelentene megoldást a problémákra.

Nyugat-Európa azonnali piacain emelkedésnek indult a tej felvásárlási ára: Olaszországban a pasztőrözött fölözött tej ára 40 százalékkal, a pasztőrözött teljes tej ára 20 százalékkal, Hollandiában pedig a nyerstej ára növekedett 25 százalékkal májusban. Ennek ellenére továbbra is súlyos helyzetben vannak az európai tejtermelők – így az orosházi AgroM Zrt is, amely már tartalékait éli fel a másfél éve tartó krízisben.

A termelőkön az Európai Bizottság különböző intézkedésekkel igyekszik segíteni. Ezek egyike lenne a tejtermelés önkéntes korlátozásának lehetősége, amelytől a kínálat visszaesését, ezáltal a piaci zavarok enyhülését várják. Az elképzelés szerint – amelyről várhatóan júliusban döntenek – a tagállamok támogatás ellenében mérsékelhetnék a tejelőállításukat.

110 forintos felvásárlási árral már elégedettek lennének a termelők (Fotó: Rajki Judit)
110 forintos felvásárlási árral már elégedettek lennének a termelők (Fotó: Rajki Judit)

A Kamara nem támogatja az Európai Bizottság ezen javaslatát, mert úgy véli, hogy a legfontosabb intézkedés az orosz embargó feloldása lenne. Éppen ezért egyedül, illetve a Visegrádi Országok agrárkamaráival közösen is levelében fordult az Európai Unió vezetőihez, amelyben szorgalmazta az intézkedés mihamarabbi feloldását. A NAK véleménye szerint a válságkezelés eszköze lehet még a fogyasztásösztönzés, és ennek révén a kereslet bővítése, illetve az új piacok felkutatása.

A Kamara álláspontja szerint a támogatás ellenében történő termeléskorlátozás társadalmilag és politikailag egyaránt negatív következményekkel járhat. Emellett az Európai Bizottság javaslata azon országokat juttatná támogatáshoz, amelyek a kvóta megszűnése után jelentősen növelték termelésüket, és ezzel szerepük volt a piaci zavar kialakulásában, miközben Magyarország egyetlen alkalommal sem lépte túl kvótáját.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztja stratégiai partnerének, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsnak azon álláspontját, amely szerint erősíteni kell a tejtermelők jelenleg gyenge pozícióit a kereskedelem szereplőivel szemben. Jogos elvárás a tejtermelők részéről, hogy a nyugat-európai azonnali piacokon tapasztalható áremelkedés Magyarországon is megjelenjen a nyerstej átvételi, illetve a feldolgozók átadási árában.

A Kamara emellett szorgalmazza azt is, hogy a válság elmélyülése miatt a tejtermelők újabb, a Közös Agrárpolitikán kívüli uniós forrásból biztosított rendkívüli támogatásban részesüljenek, de a tavaly októberi literenként 15 forintnál legalább kétszer nagyobb összegben.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.