- hirdetés -

A közszféra vezetőit tájékoztatták a változásokról és a kormány terveiről.
Orosházán tartott tájékoztatót november 25-én a közelgő államigazgatási változásokról dr. Csonka Ernő, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért és választásokért felelős helyettes államtitkára. A városháza nagytermében rendezett fórumon a kistérségi polgármesterek mellett a térség közigazgatásában dolgozó vezetők is információt kaptak a kormányzat terveiről. Ezt követően sajtótájékoztatón ismertették a legfőbb várható változásokat.

A “jó állam” három pillére

Az államtitkár-helyettes a területi közigazgatás változásairól tartott beszámolót.
– A kormány programjában a “jó állam” kifejezést használjuk, mely három pilléren nyugszik. Először is könnyen értelmezhető és alkalmazható jogszábályokat kívánunk alkotni. Másodikként fontos, hogy a közigazgatás szervezeti rendszerét egyszerűsítsük. Szervezeti integrációt kívánunk végrehajtani, mely keretében például a földhivatal, a munkaügy és az ÁNTSZ szakigazgatási szervként betagozódik a kormányhivatalba. Emellett 2011. január 3-án nyitnak meg az úgynevezett kormányablakok. Ez egyfajta ügyfélszolgálati irodát jelent, ahol az állampolgárok különböző hatósági ügyeket tudnak indítani és teljes körű tájékoztatást kapnak. A harmadik pillér pedig, hogy a közszolgálatban dolgozók újra hivatásuknak érezzék a munkát, de szükséges emellett az ide tartozó közszolgálati etikának a visszaállítása illetve rögzítése – mondta dr. Csonka Ernő.

dr. Dancsó József és dr. Csonka Ernő beszámolt a várható változásokról (Fotó: Kecskeméti Krisztina)
Elhangzott, hogy 2013. január 1-jén a megyei kormányhivatalok részeként létrejönnek a járási hivatalok, mint a közigazgatás legalsóbb szintjei. Ezek feladat és hatásköréről azonban nem tudtunk meg bővebbet.
Kérdésünkre, hogy az említett kormányablakok hol létesülnek és milyen ügyeket lehet majd ott intézni elhangzott, hogy a azok a megyeszékhelyeken és a fővárosban nyitnak, ahol egyszerre több ügyet is lehet indítani.
– Például lehet kérni elektronikus tulajdoni lapot, de akár a biztosítási jogviszonyt is le lehet majd kérdezni, tehát bárki megtudhatja, hogy a munkaadója bejelentette vagy sem. A valódi egyablakos ügyintézés annyit jelent majd, hogy bármilyen hatósági ügyet egy helyen, egy hivatalban tud elindítani az állampolgár – mondta Csonka Ernő, majd hozzátette: azzal, hogy egy közös szervezet alá vonják a megyékben tevékenykedő összes állami hivatalt, jelentős kiadás csökkentés érhető el. Megfogalmazása szerint a szakmában szinte mindenki egyetért az integrációval.
Arra a kérdésünkre, hogy az okmányirodák szerepe változik-e az új rendszerben, dr. Csonka Ernő úgy válaszolt, ebben egyelőre nem lesz változás. Az is elhangzott, hogy nem kizárt, idővel Orosházán is megvalósulhat az egyablakos ügyintézés rendszere.

Fel kell készülni a változásokra

Orosháza polgármestere, dr. Dancsó József úgy fogalmazott, hogy a tényleges változások ugyan még odébb vannak, ám fokozatosan kell átállítani a helyi közigazgatást az új rendszerekre.
– Jelentős átalakítás zajlik a közigazgatásban, új funkcionális egységek, intézmények alakulnak, ezért az államigazgatásban dolgozóknak fontos, hogy folyamatában lássák azokat a változásokat, melyeket a kormány kíván bevezetni. Az elmúlt években erre a területre az átgondolatlan szervezés volt a jellemző. Most elindult egy folyamat, melynek az elején járunk, ám ezekre a változásokra készülni kell – mondta.
Meglátása szerint a most zajló alkotmányozási folyamat sarokpontokat jelöl majd ki arra nézve, hogy a járások milyen rendszerben állnak fel. Úgy vélte, az új járási rendszerek nem feltétlenül a régi rendszeren alapulnak, hanem területileg és funkciójában is igazodnak majd a mostani követelményekhez.
– Feltételezem, hogy Orosháza, mint Békés megye egyik legjelentősebb települése járási funkciót és feladatokat fog kapni. Nagy hátrány egy ekkora városnak, hogy igazi közigazgatási szerephez nem jut, hisz a kormányablakok is a megyeszékhelyen létesülnek elsőként. Egy település megtartó ereje nagyban függ attól, hogy az ott élők mennyire tudják kényelmesen és gyorsan elintézni ügyes-bajos dolgaikat, ezért arra törekszünk, hogy a városban is minél hamarabb legyen egyablakos ügyintézés – zárta gondolatait a polgármester.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.