- hirdetés -

Szakképzett „hulladékszakértők” segítenek az orosházi tanároknak abban, hogyan adják át a modern és környezettudatos ismereteket a diákoknak.
Nemrégiben jártuk körbe az orosházi szelektív hulladékgyűjtés témakörét. Már akkor is hangsúlyoztuk, hogy a legfontosabb láncszem maga az ember, hogy ne csak beszéljünk a környezetvédelemről, hanem tegyünk is érte.

A tanárok is tanulnak

A 2009/2010-es tanévben megújította pedagógiai oktatónapját az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft., hogy még hasznosabb gyakorlati segítséget nyújthasson a szelektív hulladékgyűjtés, a környezettudatos gondolkodás oktatásához az iskola- és óvodapedagógusoknak. A felfrissített oktatóprogram anyagát Orosháza Város Önkormányzata, az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt. és az ÖKO-Pannon közös szervezésében ezúttal Orosháza pedagógusai ismerhették meg.
A cél, hogy a pedagógusok közreműködésével valamennyi óvodás és általános iskolás megismerkedhessen a szelektív hulladékgyűjtés gondolatával, a felnövekvő generáció számára értékké és mindennapi gyakorlattá váljon a környezettudatos magatartás. A fiatalok tanítása kiemelten fontos, mert hosszú távon az ő együttműködésükkel működhet hatékonyan a szelektív hulladékgyűjtés, a környezet terhelését minimalizáló hulladékgazdálkodás.
Orosházán a helyi közszolgáltató Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt-vel együttműködésben szervezett oktatónapon iskolai tanárok és óvodapedagógusok ismerkedhettek meg az ÖKO-Pannon megújult oktatóprogramjával. A tanárok először egy közvélemény-kutatás kisfilmje alapján kaptak gyors helyzetképet arról, mit gondol 2010-ben a magyar társadalom a szelektív gyűjtésről. Az immár multimédiás elemeket is tartalmazó előadás következő részében kisfilm mutatta be az ÖKO-Pannon oktatási programjának két másik fontos elemét is, a középiskolákban turnézó „Mi van?” című drámapedagógiai előadást, és az óvodások kedvencét, a „Hajnal” mesejátékot.
A hagyományos formában zajló ismeretátadást időről-időre játékos, együttműködésre építő részek szakították meg. A pedagógusok csoportokat alakítottak, hogy interaktív formában sajátíthassák el az anyagfajták felismerését, vagy hasonlóképpen gondolják végig az újrahasznosítás lépéseit. A programot záró tudatos vásárlás játék arra szolgált, hogy képek közötti választás útján könnyítse meg a környezetbarát csomagolások felismerését. A program és kísérőanyagai segítségével a pedagógusok beépíthetik a tananyagba a szelektív hulladékgyűjtés alapismereteit.

Egy osztály kirándulhat majd

A résztvevők ingyenesen megkapták ugyanis azt az oktatócsomagot, amely érdekes, játékos formában mutatja be a hulladékgazdálkodás alapjait és a szelektív hulladékgyűjtés legfontosabb gyakorlati szabályait. A legkisebbek kifestőfüzetből, mesekönyvből és óvodai feladatlapból, a nagyobbak pedig a nekik szóló feladatgyűjteményből, képregényből, ismeretterjesztő szórólapból, oktatófilmből, valamint az osztályteremben kifüggeszthető tablóról szerezhetnek hasznos információkat. A pedagógusok a tanári segédkönyv és a prezentációs CD mellett módszertani támogatást is kapnak: kidolgozott óravázlatok és játékötletek segítik a szelektív hulladékgyűjtés oktatását. A segédanyagok a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet szakmai támogatását élvezik, és térítésmentesen hozzáférhetők a programba bekapcsolódó oktatási intézmények számára.
A program keretében városonként egy iskolai osztálynak lehetősége nyílik arra is, hogy szakmai kiránduláson vegyen részt. Az utóbbi elnyeréséért pályázni kell: a szervezők minden résztvevőtől írásos visszajelzést várnak a szelektív oktatás sikeréről, vagyis arról, hogy mennyire sikerült a gyermekek érdeklődését felkelteni a környezetvédelem és a szelektív hulladékgyűjtés iránt.
A legötletesebb beszámoló iskolai pályázatot osztálykirándulással jutalmazza az ÖKO-Pannon, a legjobbnak ítélt óvodai pályázóhoz a Hajnal című mesejáték látogat el.

Mi az az ÖKO-Pannon?

Az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. a hazai csomagolási hulladék újrahasznosítását koordináló szervezet, amely a szelektív hulladékgyűjtés működési többletköltségének egy részét fedezi azokban a városokban, ahol szerződést kötnek a kft.-vel a hulladékká vált csomagolás gyűjtésére, illetve az annak sikerességét támogató kommunikációs és oktatóprogram közös megvalósítására. A kft. koordináló szervezetként hangolja össze a rendszerbe bekapcsolt városok, a helyi közszolgáltatók, valamint más hulladékgyűjtők és -hasznosítók tevékenységeit, és koordinálja az anyagok áramlását a kibocsátástól a gyűjtésen át egészen a hasznosításig. Az ÖKO-Pannon Nonprofit Kft. ezen túlmenően a szelektív hulladékgyűjtésben résztvevő városok felnőtt és gyermek lakosságának rendszeres tájékoztatásával és folyamatos oktatásával segíti a már kiépített szelektív gyűjtő rendszerek hatékony használatát annak érdekében, hogy a visszagyűjtött hasznosítható anyagok mennyisége növekedjék, a hulladéklerakók és így a környezet terhelése pedig jelentősen csökkenjen.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.