- hirdetés -

A szakemberek a madárinfluenza betegséggel kapcsolatban megfigyelési, továbbá védőkörzetet rendeltek el.

Magas pathogenitású madárinfluenza fertőző állatbetegség miatt felügyeleti (megfigyelési) körzet elrendelése

Békés Vármegyei Kormányhivatal, mint élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági jogkörben eljárva, Békéssámson, Csanádapáca, Kardoskút, Kaszaper, Nagybánhegyes, Orosháza, Pusztaföldvár, Tótkomlós települések teljes közigazgatási területére vonatkozóan, valamint a mellékelt térképen jelölt kitörési pontok körül 10 km sugarú körben érintett Békésszentandrás, Csabacsűd, Csorvás, Gádoros, Grerendás, Kardos, Medgyesbodzás, Mezőhegyes, Mezőkovácsháza, Nagyszénás, Örménykút, Szarvas, Végegyháza települések tekintetében a körrel jelzett területek által érintett közigazgatási területekre vonatkozóan magas pathogenitású madárinfluenza fertőző állatbetegség megállapítása miatt felügyelet (megfigyelési) körzetet rendelt el.

A járási hivatalok vezetői gondoskodnak jelen állat-járványügyi intézkedés elrendeléséről szóló határozat helyben szokásos módon történő közzétételéről.

A területek határán a fő közlekedési utakon Madárinfluenza felügyeleti körzet feliratú táblát kell elhelyezni.

A felügyeleti (megfigyelési) körzetbe tartózó baromfitartó gazdaságokra/ háztáji udvarokra intézkedéseket rendelte el:

  1. A településen/településrészen minden baromfiállomány, egyéb, fogságban tartott szárnyast a gazdaság/udvar kijelölt épületében zártan kell tartani. Amennyiben ez nem megoldható vagy az állatok jólétét veszélyeztetné, akkora területet kell lekeríteni és hálóval lefedni a kifutóból/legelőből, melynek alapterülete megegyezik az ólazott tartásnál az állatok számára szükséges alapterülettel, hogy a gazdaság más baromfiállományaival, más fogságban tartott madarakkal, továbbá a vadon élő madarakkal ne érintkezhessenek.
  2. A baromfit zárt térben vagy olyan védelmet biztosító helyen kell etetni és itatni, amely kellőképpen megakadályozza a vadon élő madarak berepülését, és így azoknak a baromfitáplálására szolgáló élelemmel vagy vízzel való érintkezését.
  3. .A baromfiállományokat fajonként, hasznosítási irányonként és korcsoportonként számba kell venni. A Baromfiállományokat hatósági vagy hatósági jogkörrel felruházott állatorvosok felkeresik klinikai vizsgálat céljából, szükség esetén mintát vesznek az állományból. Az ellenőrzésről jegyzőkönyv készül. Az állomány állatorvosi ellenőrzését és diagnosztikai vizsgálatát az állattartók tűrni kötelesek.
  4. Tilos a baromfi vagy más fogságban tartott madarak vásárainak, piacainak, kiállításainak, vagy egyéb csoportos bemutatásának, versenyének a rendezése.
  5. Tilos a baromfi, vagy más fogságban tartott madarak vadállomány újratelepítése céljából történő szabadon engedése.
  6. Tilos beszállítani, kiszállítani és a területen belül szállítani közúton, vasúton:
    • – baromfit, tojásrakás előtt álló és napos baromfit; – más, fogságban tartott madarakat; – étkezési és keltetőtojást; – baromfi vagy más madarak állati melléktermékeit (hullák, és tartásukból származó használt alom, trágya, hígtrágya), valamint tilos ezeket szétszórni. – A szállítási tilalom nem vonatkozik: – a gazdaságok magánjellegű szervizútján történő belső szállításra; – a megfigyelési körzeten közúton vagy vasúton történő, kirakodás vagy megállás nélküli átszállításra.
  7. Hatóságom bizonyos feltételek teljesülése esetén külön kérelemre, az OJK jóváhagyása után, engedélyezheti megfigyelési körzetben lévő gazdaságból: a./Baromfi szállításátazonnali levágásra a kijelölt vágóhídra az alábbi feltételekkel: – a vágóhídra küldést megelőző 24 órán belül hatósági állatorvosi vizsgálat; – azon megyei kormányhivatal, melynek illetékességi területén belül a kijelölt vágóhíd található, értesítését követően hozzájárul a baromfi fogadásához. A kijelölt üzem a vágás megtörténtéről késedelem nélkül jelentést tesz ( a levágott állatok számának és össztömegének feltüntetésével) az állatok származási helye szerint illetékes megyei kormányhivatal felé; – szállítást megelőző 48 órán belül 60 db légcső-vagy kloáka tampon mintát kell venni minden olyan termelési egységből, amelyből a baromfit levágásra szánják. A vizsgálatot az ÁDI nemzeti referencia laboratóriumába kell elvégezni, a szállítás előfeltétele a laborvizsgálat kedvező eredményének rendelkezésre állása; b./ Tojás rakás előtt álló és napos baromfi szállítást Magyarország területén lévő olyan gazdaságba szállítása: – amelyben nincs más baromfi; – amelyet a megyei kormányhivatal előzetes értesítés alapján már engedélyezett, és hozzájárult a baromfi fogadásához; – a gazdaságba érkezését követően hatósági megfigyelés alá kell helyezni és legalább 21 napig a rendeltetési gazdaságban kell maradnia; – továbbá napos esetében bármely más gazdaságban, ha a napos baromfi a védő- és megfigyelési körzeteken kívül fekvő baromfitartó gazdaságokból származó és a keltetőben elkülönített kezelt kelétetőtojásból kelt ki. c./ Keltetőtojás szállítását keltetőbe, ha a tojást és annak csomagolását feladás előtt fertőtlenítik és nyomon követhetőségük biztosított. d./ Étkezési tojás szállítását ha: – csomagolóközpontba, egyszer használatos csomagolásban, ha a létesítményt a rendeltetési hely szerinti illetékes megyei kormányhivatal kijelöli; – tojástermék gyártó üzembe, -ártalmatlanításra. e./ Állati melléktermék (hulla, használt alom, trágya, hígtrágya) szállítását: kijelölt telepre köztes tárolás vagy egyből a madárinfluenza vírusok lehetséges jelenlétének megszüntetését szolgáló kezelés céljából.
  8. A gazdaságok be -és kijáratánál járművek és személyek fertőtlenítésére alkalmas eszközt és fertőtlenítőszert kell elhelyezni. A baromfitartó gazdaságokkal érintkezett bármely eszközt, járművet, beleértve a gazdaságba belépő vagy onnan távozó személyek járműveit is, haladéktalanul takarítani, fertőtleníteni kell.
  9. A baromfi vagy más, fogságban tartott madarak, valamint hús, takarmány, trágya, hígtrágya és alom, és minden más, vírussal történt fertőzésre gyanús dolog vagy anyag szállítására használt járművet és eszközt a használatuk után azonnal takarítási, fertőtlenítési eljárásnak kell alávetni.
  10. A gazdaságba be- vagy onnan kilépő személyeknek az alábbiakat kell betartaniuk: – öltözet cseréje csak a gazdaságban tartózkodás során használt munkaruhára, vagy teljes egyszerhasználatos vagy fertőtleníthető védőruházatra, – a gazdaság bejáratában kéz. és lábfertőtlenítés, – a látogatási naplóba a gazdaságba belépő minden személy adatainak bejegyzése.
  11. A gazdaságba csak Hatóságom engedélyével vihető be baromfi, más fogságban tartott szárnyas, valamint háziasított emlős, kivéve azokat az emlősöket, amelyeknek csak az emberi lakóhelyül szolgáló területekre van bejárásuk, ahol nem érintkezhetnek baromfival, illetve fogságban tartott madarakkal, valamint ketreceikkel.
  12. A gazdaságban észlelt megnövekedett megbetegedési vagy elhullási arányt, továbbá a termelési adatokban bekövetkezett jelentős változást, különös tekintettel az alábbiakra: – a takarmány- és vízfelvétel csökkenése meghaladja a 20%-ot, – a tojástermelés visszaesése két napnál tovább meghaladja az 5%-ot, – egy hét alatt az elhullási arány meghaladja a 3%-ot, – bármilyen a madárinfluenzára utaló klinikai tünetet, kórbonctani elváltozást – a tulajdonosnak haladéktalanul jelentenie kell az illetékes járási hivatalnak. Az elrendelt intézkedéseket a fertőzött gazdaság előírások szerint elvégzett kiürítése és fertőtlenítése befejezésének napjától számított 30 napot követő visszavonásig maradnak érvényben.

Orosháza, 2024. április 23.

Dr. Burai Mihály
jegyző

Magas pathogenitású madárinfluenza fertőző állatbetegség miatt védőkörzet elrendelése

Békés Vármegyei kormányhivatal, mint élelmiszerlánc-felügyeleti hatósági jogkörben eljáró hatóság, a mellékelt térképen jelölt kitörési pontok körül, 3 km sugarú körben lévő, Békéssámson, Békésszentandrás, Gádoros,Kardoskút, Kaszaper,Orosháza, Pusztaföldvár, Szarvas, Tótkomlós települések érintett közigazgatási területére vonatkozóan, magas pathogenitású madárinfluenza fertőző állatbetegség megállapítása miatt védőkörzetet rendelt el.

Az állat-járványügyi intézkedés hatálya alatt:

A védőkörzetben az alábbi intézkedéseket rendelem el baromfitartó gazdaságokra/ háztáji udvarokra (továbbiakban gazdaságok):

  1. A védőkörzet intézkedéseiről az érintett területek lakosságát a helyben szokásos módon értesíteni kell.
  2. Minden baromfiállományt, egyéb, fogságban tartott szárnyast és takarmányukat a gazdaság/udvar kijelölt épületében zártan kell tartani. Ha ez nem megoldható vagy az állatok jólétét veszélyeztetné, akkor a területet kell lekeríteni és madárhálóval minden oldalról lefedni a kifutóból/legelőből, melynek alapterületet megegyezik az ólazott tartásnál az állatok számára szükséges alapterülettel, hogy a gazdaság más baromfi-állományaival, más fogságban tartott madarakkal, továbbá a vadon élő madarakkal ne érintkezhessenek.
  3. A baromfit zárt térben vagy olyan védelmet biztosító helyen kell etetni és itatni, amely kellőképpen megakadályozza a vadon élő madarak berepülését, és így azoknak a baromfi táplálására szolgáló élelemmel vagy vízzel való érintkezését.
  4. Az állati hullákat a lehető leghamarabb ártalmatlanítani kell (telepi hullaégető útján, vagy a 8.) e./ pont szerint).
  5. Tilos a baromfi vagy más fogságban tartott madarak vásárainak, piacainak, kiállításainak, vagy egyéb csoportos bemutatásának, versenyének a rendezése.
  6. Tilos a baromfi, vagy más fogságban tartott madarak vadállomány újratelepítése céljából történő szabadon engedése.
  7. Tilos beszállítani, kiszállítani és a területen belül szállítani közúton, vasúton:
    • – baromfit, tojásrakás előtt álló és napos baromfit; – más, fogságban tartott madarakat; – étkezési és keltetőtojást; – baromfihúst; – baromfi vagy más madarak állati melléktermékeit (hullák, és tartásukból származó használt alom, trágya, hígtrágya), valamint tilos ezeket szétszórni. – A szállítási tilalom nem vonatkozik: – a gazdaságok magánjellegű szervizútján történő belső szállításra; – a védőkörzet közúton vagy vasúton történő, kirakodás vagy megállás nélküli átszállításra.
  8. A védőkörzetben lévő gazdaságból az alábbi feltételek teljesülése esetén, külön kérelemre, 8.1.)Vármegyei Kormányhivatal engedélyezheti: a./Baromfi szállítását azonnali levágásra a kijelölt vágóhídra az alábbi feltételekkel: a vágóhídra küldést megelőző azon megyei kormányhivatal, melynek illetékességi területén belül az OJK által kijelölt vágóhíd található, értesítését követően hozzájárul a baromfi fogadásához, és megerősíti a levágást a feladó megyei kormányhivatalnak; szállítást megelőző 48 órán belül 60 db légcső-vagy kloáka tampon mintát kell venni minden olyan termelési egységből, amelyből a baromfit levágásra szánják. A vizsgálatot az ÁDI nemzeti referencia laboratóriumába kell elvégezni, a szállítás előfeltétele a laborvizsgálat kedvező eredményének rendelkezésre állása; – a baromfit a hatósági állatorvos által vagy annak felügyelete alatt leplombált járművekben szállítják; b./ Állati melléktermék (hulla, használt alom, trágya, hígtrágya) szállítását: kijelölt telepre köztes tárolás vagy egyből a madárinfluenza vírusok lehetséges jelenlétének megszüntetését szolgáló kezelés céljából. c./ Napos baromfi szállítását Magyarország területén lévő és lehetőleg a védő-és megfigyelési körzeten kívül fekvő olyan gazdaságba: – ha a baromfi hatósági állatorvos által vagy annak felügyelete alatt leplombált járművekben szállítják; – megfelelő járványvédelmi intézkedéseket alkalmaznak a szállítás során és a rendeltetési gazdaságban; – a rendeltetési gazdaságot a napos baromfi megérkezése után hatósági állatorvosi megfigyelés alá helyezik; – ha a baromfi a védő-vagy megfigyelési körzeten kívülre szállítják, azt legalább 21 napig a rendeltetési helyen tartják. – továbbá napos esetében bármely más gazdaságba, ha a napos baromfi a véső- és védőkörzeten kívül fekvő baromfitartó gazdaságokból származó és a keltetőben elkülönítetten kezelt keltetőtojásból kelt ki. d./ Tojás rakás előtt álló baromfi szállítást Magyarország területén lévő és lehetőleg a védő-és megfigyelési körzeten kívül fekvő olyan gazdaságba szállítása: – amelyben nincs más baromfi; – a származási gazdaságban a hatósági állatorvos elvégzi a baromfi és más, fogságban tartott madarak-különösen a szállításra kerülők-klinikai vizsgálatát; –kedvező eredménnyel lezárult az állomány laboratóriumi, 60 db kloáka tampon vizsgálata; – a baromfit a hatósági állatorvos által vagy annak felügyelete alatt leplombált járművekben szállítják; – a rendeltetési gazdaság helye szerint illetékes megyei kormányhivatal, értesítését követően, hozzájárul a baromfi fogadásához és a rendeltetési gazdaságot vagy annak egy termelési egységét a tojásrakás előtt álló baromfi megérkezése után hatósági megfigyelés alá helyezi legalább 21 napra – amennyiben a baromfit a védő-vagy megfigyelési körzeten kívülre szállítják, azt legalább 21 napig a rendeltetési helyen tartják. e./ Keltetőtojás szállítását bármely gazdaságból Hatóságom által kijelölt védő körzetben lévő keltetőbe, vagy védőkörzetből bármely keltetőbe, ha: – a szülőállományokat a hatósági állatorvos kedvező eredménnyel megvizsgálja, és nem áll fenn a madárinfluenza gyanúja; – a keltetőtojást és csomagolását feladás előtt fertőtlenítik, valamint biztosítják e tojások visszakereshetőségét; – a keltetőtojásokat a hatósági állatorvos által vagy annak felügyelete alatt leplombált járművekben szállítják; – a hatósági főállatorvos utasításainak megfelelő a kijelölt keltetőben járványvédelmi intézkedéseket alkalmaznak. f./ Étkezési tojás szállítását ha: – Hatóságom által kijelölt csomagolóközpontba, egyszer használatos csomagolásban; – alkalmazva a hatósági főállatorvos által előírt valamennyi járványvédelmi intézkedést, vagy – tojástermék gyártó üzembe, vagy; -ártalmatlanításra történik
  9. A baromfiállományokat fajonként, hasznosítási irányonként és korcsoportonként számba kell venni. A baromfiállományokat fajonként, hasznosítási irányonként és korcsoportonként számba kell venni. A baromfiállományokat hatósági vagy hatósági jogkörrel felruházott állatorvosok felkeresik klinikai vizsgálat céljából, szükség esetén mintát vesznek az állományból. Az ellenőrzésről jegyzőkönyv készül. Az állomány állatorvosi ellenőrzését és diagnosztikai vizsgálatát az állattartók tűrni kötelesek.
  10. A gazdaságok be -és kijáratánál járművek és személyek fertőtlenítésére alkalmas eszközt és fertőtlenítőszert kell elhelyezni. A baromfitartó gazdaságokkal érintkezett bármely eszközt, járművet, beleértve a gazdaságba belépő vagy onnan távozó személyek járműveit is, haladéktalanul takarítani, fertőtleníteni kell.
  11. A baromfi vagy más, fogságban tartott madarak, valamint hús, takarmány, trágya, hígtrágya és alom, és minden más, vírussal történt fertőzésre gyanús dolog vagy anyag szállítására használt járművet és eszközt a használatuk után azonnal takarítási, fertőtlenítési eljárásnak kell alávetni.
  12. A gazdaságba be- vagy onnan kilépő személyeknek az alábbiakat kell betartaniuk: – öltözet cseréje csak a gazdaságban tartózkodás során használt munkaruhára, vagy teljes egyszerhasználatos vagy fertőtleníthető védőruházatra, – a gazdaság bejáratában kéz. és lábfertőtlenítés, – a látogatási naplóba a gazdaságba belépő minden személy adatainak bejegyzése.
  13. A gazdaságba csak Hatóságom engedélyével vihető be baromfi, más fogságban tartott szárnyas, valamint háziasított emlős, kivéve azokat az emlősöket, amelyeknek csak az emberi lakóhelyül szolgáló területekre van bejárásuk, ahol nem érintkezhetnek baromfival, illetve fogságban tartott madarakkal, valamint ketreceikkel.
  14. A gazdaságban észlelt megnövekedett megbetegedési vagy elhullási arányt, továbbá a termelési adatokban bekövetkezett jelentős változást, különös tekintettel az alábbiakra: – a takarmány- és vízfelvétel csökkenése meghaladja a 20%-ot, – a tojástermelés visszaesése két napnál tovább meghaladja az 5%-ot, – egy hét alatt az elhullási arány meghaladja a 3%-ot, – bármilyen a madárinfluenzára utaló klinikai tünetet, kórbonctani elváltozást – a tulajdonosnak haladéktalanul jelentenie kell az illetékes járási hivatalnak. Az elrendelt intézkedéseket a fertőzött gazdaság kiürítése és fertőtlenítése befejezésének napjától számított legalább 21 napig, illetve addig kell fenntartani, amíg a védőkörzetben elhelyezkedő gazdaságokat a készenléti tervvel összhangban meg nem vizsgálták. Ezután a védőkörzetben a Hatóság megszünteti és a területére vonatkozóan felügyeli ( megfigyelési) körzetre vonatkozó intézkedéseket, korlátozásokat rendel el, legkevesebb 30 napot követő visszavonásig.

Orosháza, 2024. április 23.

Dr. Burai Mihály
jegyző

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.