- hirdetés -

Húsvét előtt mindenütt lehet olvasni a sonkákról, tojásokról, nyuszikról, árakról, kínálatról. Nemigen esik szó azonban az ünnepi asztal egyik igen fontos tartozékáról, a tormáról. Jöjjön egy kis hiánypótlás.

A torma, amellett, hogy kitűnő és egészséges ízesítője ételeinknek, szóviccek gyártására kiváló alkalmat nyújt az arra hajlamosaknak. Ilyeneket szoktak kreálni, mint „különtorma”, „terhestorma”, „talajtorma”, „szertorma”. Sorolhatnánk még sokáig, de inkább kezdődjön a „tormaóra”. De fordítsuk komolyra a szót!

Mint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) sajtóközleményéből kiderül, nagyhatalomnak számítunk, ennek a növénynek a termesztésében.

A hazai piac mellett bőven jut exportra is a kiváló minőségű magyar tormából. A jól ismert – és a húsvéti időszakban jelentős keresletnek örvendő – reszelt változatán túl savanyított és ecetes tartósított készítményekhez – uborka, káposzta, cékla, vegyes vágott, paprika, csalamádé stb. – ízesítőként is előszeretettel használják. Magyarország számít az Európai Unió legnagyobb tormatermelőjének.

Ha megvettük a húsvéti sonkát, ne feledkezzünk meg a tormáról sem (Fotó: OrosCafé)

Hazánkban 1228 hektár területen folyik tormatermelés, a betakarítási munkálatok októbertől egészen a következő ültetési szezon kezdetéig, azaz márciusig is eltartanak. Az elmúlt években 10-12 ezer tonna tormát takarítottak be évente, 2023-ban 11,5 ezer tonna volt a betakarított mennyiség. Ezzel hazánk számít az Európai Unió legnagyobb tormatermelőjének. A szakaszos betakarításnak és a tárolástechnikának köszönhetően az új torma betakarításáig nemcsak a hazai piac, hanem az európai piac több mint felének kiszolgálására is elegendő a magyar termés. A hazánkban termelt torma 80-90%-át
exportáljuk, 2022-ben 9 ezer tonna volt a kivitelünk. Az export elsősorban Németországba, Lengyelországba, az Egyesült Királyságba és Csehországba irányul, jellemzően friss, lédig formában.

A torma hazánkban őshonos növény, jellegzetesen csípős ízét a gyökerében lévő butiltiocianát és az allil-izotiocianát okozza. Ezen vegyületek nagyon hasonlóak a mustárolaj hatóanyagához, a nyálkahártyára és a könnymirigyekre hatnak; fogyasztáskor ezért szökik könny a szemünkbe, illetve az orrunkat is erősen ingerli. A frissen reszelt tormának magas a C-vitamin tartalma; baktérium- és vírusölő hatású.

Fogyasszuk tehát bátran és ha az ünnep végére teljesen elfogy az ízesített húsvéti sonka, a plusz kilók ellen kezdhetjük az „alakformáló tormát”.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.