- hirdetés -

Orosházán és térségében jelenleg is zajlik az az átalakulás, amely az emberek minőségi élelmiszerek iránti egyre növekvő igényére épül. Egyre több vállalkozás alakul és kézművesbolt nyitja meg kapuját kistermelői, kézművesportékákat kínálva, a megnövekedett vásárlói igények kielégítésére törekedve.

Brlázs Róbert az Orosháza és Térsége Gazdakör elnöke a témában elmondta, a gazdakör nem csak örül ennek a folyamatnak, de szeretnék segíteni is a kistermelőket, kézműveseket, a vásárlókban pedig tudatosítani szeretnénk a helyi termékek jelentőségét.

(Fotó: OrosCafé)

– Tizenhat éve szervezzük az ország egyik legnagyobb gasztrofesztiválját az Orosházi Hagyományok Ízek Versenyét és most Kézműves és kistermelői tagozat szervezésén munkálkodunk. Úgy gondoljuk, a helyi élelmiszer ellátás, az egészségtudatos életmód, a környezetvédelem, a munkahelyteremtés, az innováció, a településmarketing, a turizmus szempontjából is nagyon fontos tényező lehet a rövid ellátási lánc (REL).

De mi is ez a REL?

A helyi termékek megvásárlásával egyrészt jelentősen rövidítünk az értékesítési láncon, másrészt segítjük a vidéki termelők gyors piacra jutását. Így alakul ki az úgynevezett rövid ellátási lánc. Lényege, hogy közvetlenül a termelőtől – vagy minimális köztes szereplő bevonásával – jutunk hozzá a minőségi élelmiszerekhez, így hazai, friss, ízletes és megbízható forrásból származó termékeket vásárolunk a család asztalára.

Miért válasszuk a rövid élelmiszerláncot, a helyi termelőt?

Környezetvédelmi szempontból kiemelkedően fontos szempont, hogy a terméknek nem kell több ezer kilométert utazni – így is csökkentve a levegőszennyezést, a CO2 kibocsátást és jóval kevesebb csomagolóanyag szükséges a friss, helyi termék értékesítéshez.

Megismerjük a termelőt, ha pedig megkedveltük a nála vásárolt élelmiszert, bizalommal kereshetjük bármikor.

(Fotó: OrosCafé)

A helyi termékek vásárlásával a helyi gazdákat támogatjuk, ezáltal hozzájárulunk a megélhetésükhöz.

Lehetőség van bevásárló- vagy kosárközösséghez csatlakozni, melyekben recepteket, praktikákat, feldolgozási módszereket és más hasznos ismereteket oszthatunk meg egymással.

A termelő gazdaságában személyesen is megtapasztalhatjuk, hogy az adott élelmiszer hogyan készül, esetleg szedhetünk magunknak érett, friss gyümölcsöket, zöldségeket.

A bevásárló- vagy kosárközösségben többnyire hetente egyszer vehetjük át a megrendelt termékeket és személyes kapcsolatot alakíthatunk ki sok-sok tudatos fogyasztóval.

Egyre népszerűbbek a termelői piacok is, melyeken a gazdák termékeinek széles skálájából válogathatunk, ráadásul személyes kapcsolatot alakíthatunk ki velük.

(Fotó: OrosCafé)

Segít a net

Érdemes körülnézi Magyarországon, főképp Orosházán, ahol több jól működő rövid ellátási lánc is erősíti a helyi termékek fontosságát, a termelők segítését, és a gazdák által termelt élelmiszerek a fogyasztók asztalára kerülését. A REL. megvalósításához sok segítséget kaphatunk az internettől. A közösségi oldalakon megtalálhatjuk azokat a termelőket, termelői csoportokat, akik termékei számunkra a leginkább megfelelőek.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.