- hirdetés -

Orosházán járva nagyon sok szépen művelt, mutatós kertet látni. Ezek tulajdonosai nem sajnálják a fáradságot és tudják is, mit kell épp aktuálisan tenni. Most azoknak próbálunk néhány tanáccsal segíteni, akik még nem elég rutinosak ebben a műfajban.

Először is a szőlő, amelyben mindig van mit csinálni. Még mindig aktuális teendő a hajtásválogatás, melynek során az egy helyen növő túl sok hajtást ritkítjuk, elkerülendő a túlzott sűrűséget. A tőkék alatt a mostani időjárás mellett robbanásszerűen növő gyomokat állandó munka eltávolítani és persze a megelőző, gombabetegségek elleni permetezés.

Jókai Mór egy helyen így írt erről a növényről: „A szőlő nem engedelmes jobbágy, mint a krumpli, a ki tudja már a kötelességét; – a szőlő a szolgabíró, aki munkára hajt s halasztást nem enged. Aki szőlőt ültet, nagy urat vesz magának.” ( Ha jól meggondoljuk, a nagy mesemondó szavaiban nagy igazság van.)

25 – 30 centiméteresen érdemes leszedni a terméseket (Fotó: pixabay.com)

A cukkini az utóbbi három évtized sztárnövénye a veteményeskertekben. Nagy értéke, hogy szép, tölcsér alakú sárga virágaiból egész nyáron fejlődnek az uborkához hasonló gyümölcsei. Ezeket akkor kell leválasztani a tőről, amikor 25-30 cm hosszúságúak. Akár méteresre és 4-5 kg súlyúra is megnőnek, de a legízletesebb ételeket a zsenge gyümölcsökből készítik az ügyes és ötletes háziasszonyok. A cukkini kirántva, töltve, pástétomnak, salátának, pörköltnek elkészítve egyaránt kiváló, egészséges és nem hizlaló étek. Négy tő cukkini egy család ellátására bőséggel elegendő. Nagy értéke, hogy – legalábbis egyelőre – betegsége és kártevője nem mutatkozott, ezért vegyi növényvédelemre nem szorul és öntözni sem igen kell, mert kiterjedt gyökérzetével még a viszonylag száraz talajból is ellátja magát a szükséges vízzel.

Figyelemre méltó teljesítménynek számít, ha valaki a kertjében bőséges paprikaterméssel dicsekedhet. Ennek érdekében most permetezzük meg a virágzó paprikatöveket réztartalmú, gombaölő szerrel. Ugyanezt a permetezést végezzük el a paradicsomágyáson is.

Kertünk nyári éke a rózsa (Fotó: pixabay.com)

Kertjeink nyári dísze a virágzó rózsabokor, de ez is ad tennivalót a gondos kertésznek. Az elnyílt virágokat idejében vágjuk le a bokorról, mert a maradványok nem valami üdítőek, a fejlődő áltermések pedig sok tápanyagot vonnak el a nyári virágzásra készülő bokortól. Ha a rózsabokron összepödörödött leveleket észlelünk, akkor bizonyosak lehetünk abban, hogy levéltetvek szívogatnak a friss hajtásokon és a levelek fonákján. Ebben az esetben ne késlekedjünk a rovarölő szerrel történő permetezéssel.

És végül még egy jó tanács a gyümölcskertészek számára: Ne feledjük, hogy meggy és cseresznye szüretelés idején a rozoga létrák sok baleset előidézői.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.