- hirdetés -

A méz a legtermészetesebb és egyben legfinomabb természetes édesítőszerünk. Emellett rengeteg olyan élettani hatása is van, ami miatt sokak szerint kötelező jellegűvé kellene tenni a méz mindennapi fogyasztását, különösen ebben a vírusokkal teli időszakban.

Mint azt Rajki József, az Orosháza és környéke Méhész Egyesület elnöke elmondta, Magyarország méz nagyhatalomnak számít Európában. A legkiválóbb minőségű mézet állítja elő a körülbelül húszezer méhész, 1,2 millió méhcsaládja. Bár az utóbbi időben több fogy, a 2010-ben jegyzett mintegy 30 dekagrammról csaknem 80 dekagrammra emelkedett ennek az egészséges finomságnak hazai fogyasztása, Európai összehasonlításban hátul kullogunk.

Nem csak finom, gyógyít is a méz (Fotó: pixabay)

– A méz baktériumölő hatását már régóta ismerték: a háborúk során sebek fertőtlenítésére is használták. Az igazi méz négyötöde glükózból és fruktózból áll, de van még benne sok minden, ami jó a szervezetünknek: kalcium, réz, vas, magnézium, mangán, foszfor, kálium, nátrium, cink, és kis mennyiségben B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, C-vitamin. Azok a mézek, amelyek sötétebbek, több ásványi anyagot tartalmaznak, mint a világos színűek. Még a bakteriális megbetegedéseket is eredményesen tudja kezelni, hiszen természetes antibiotikum. Nem véletlen, hogy fájó torokra leginkább a méz fogyasztását szokták javasolni a népi gyógyászatban. A méz ugyanis remek fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatással is bír – sorolja az elnök.

A hazai termelés időjárástól és egyéb tényezőktől függően 15 és 30 ezer tonna között van, amelyből a belföldi mézfogyasztás mintegy 7-8 ezer tonna évente. Talán meglepőnek tűnik, de ha a magyar emberek 60-70 százaléka naponta elfogyasztana egy teáskanál mézet, akkor az összes belföldön megtermelt mennyiség elfogyna és még egészségesebbek is lennénk. Ebben a mostani, járvánnyal terhes időszakban ezt meg kellene szívlelnünk.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.