- hirdetés -

Ahogyan enyhül az idő, úgy kezd ébredezni a természet is – itt az idő tehát, hogy elkezdjük megtervezni a kerti teendőket is. A március kulcsfontosságú időszak a kertünk életében.

A márciusi hetek általában már tartósan fagymentesek, így elkezdhetjük a metszéseket – a dísz- és bogyós cserjék, sövények és bizonyos gyümölcsfák visszavágását mindenképpen felvehetjük a feladatlistánkra. Vannak bizonyos növények, amiket már február végén gond nélkül visszavághatunk, ilyenek az almafa, körtefa, ribizli, bodza, de vannak olyan növények is, melyekkel el kell napolni a metszést. Ezek közé tartozik a kajszibarack, nektarin, szilva, meggy, málna, egres, mogyoró, de a tűztövis és a tuják is ilyenek.

A szakszerű metszés a jó termés alapja (Fotó: CSJ)

Bizonyos haszonnövények nem tudnak önerőből növekedni kora tavasszal. Ha minél hamarabb szeretnénk a saját kertünkből szedett zöldségeket enni, akkor elkezdhetjük a palántanevelést cserépben, ágyásban. Salátát, karalábét, fejeskáposztát, kelkáposztát, retket, padlizsánt, karfiolt vagy brokkolit minden további nélkül nevelgethetünk a négy fal között is, hogy majd később, megerősödve ültessük ki őket a kertbe.

Ha melegszik az idő kiültethetjük őket (Fotó:pixabay)

Az ültetésnél nem minden palántával kell „kesztyűs kézzel” bánni, több típust akár már a kertben is közvetlenül elvethetünk. Ezzel kapcsolatban először is tájékozódjunk a vetőmagok igényeiről, bizonyos magok kifejezetten jól tűrik a talajmenti fagyokat. Általánosságban elmondható, hogy a korai zöldségeket, mint a zöldborsó, sárgarépa, sóska, spenót, vöröshagyma, petrezselyem és fejessaláta rögtön elvethetjük, miután kiengedett a fagyott talaj.

A talaj minőségére is legalább annyi gondot kell fordítani, mint bármi másra a kertben, tavasszal a virágoskertnek például kifejezetten szüksége van a tápanyag utánpótlásra. A műtrágyázás ugyanakkor nem fenntartható megoldás, hiszen a növények elég gyorsan felhasználják az így rendelkezésükre bocsátott tápanyagokat, a talaj szerkezete viszont nem javul számottevően. Érdemes tehát az átfogó talajjavítást szem előtt tartani: szerves, érett trágyát használni, kerti komposztot vagy korhadt leveleket, ami hosszútávon is biztosítja a tápanyagellátást. Minél korábban megtesszük ezt, annál több ideje lesz a tápanyagoknak egyenletesen eloszlani a földben.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.