- hirdetés -

Az ajtón kopogtat a fűtési szezon. Éppen ezért fontos, hogy ellenőrizzük, karbantartsuk a fűtőberendezéseket. Íme néhány jó a katasztrófavédelem szakemberétől.

Minden évben több halálesetet okoz a szén-monoxid-mérgezés, ami pedig megelőzhető a fűtőberendezések, kémények rendszeres karbantartásával, ellenőriztetésével, valamint szén-monoxid érzékelő felszerelésével. Fontos, hogy az érzékelők működését rendszeresen ellenőrizzük, a szükséges karbantartásokat (elemcsere, tisztítás) elvégezzük – mutatott rá a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság.

Felhívta a figyelmet, hogy legyünk óvatosak és körültekintőek, amikor nyílt lánggal üzemelő fűtő-, melegítő- vagy főzőkészüléket használunk. Fontos, hogy csak engedélyezett, kifogástalan műszaki állapotú tüzelő- és fűtőberendezést használjunk.

Illusztráció: futesszerelo-mester.hu

A gázfogyasztó-berendezések üzemképes, biztonságos állapotban tartása a tulajdonos, üzemeltető felelőssége, aki köteles gondoskodni arról, hogy a berendezés műszaki biztonsági felülvizsgálatát öt évenként szakember elvégezze. A készülékeket ajánlott a gyártók előírásainak megfelelően évente szakemberrel ellenőriztetni. Ugyanígy kell tennünk az olajjal üzemelő fűtőkészülékek esetében is.

Győző-Molnár Árpád szerint fontos, hogy ne a berendezés közelében tároljuk a fűtőanyagot, amit csak a kihűlt állapotú fűtőberendezésbe szabad tölteni.

A többek között fával, szénnel működő kályhák közelébe éghető anyagot nem szabad tenni, hiszen abból komoly probléma lehet. A javaslata az, hogy a kipattanó szikra felfogására használt fém kályha tálcát használjunk, amiben víz is van. Hozzátette, a tüzelőberendezés ajtóit állandóan tartsuk csukott állapotban.

A berendezés tisztítását csak lehűlt állapotában végezzük, a kisalakolás után a hamut lehetőleg lehűtött állapotában ürítsük fémkonténerbe.

A tüzelő-, fűtőberendezéshez csak a gyártó által ajánlott tüzelőanyagot szabad használni. A szilárd tüzelőanyaggal üzemelésű tüzelő- és fűtőberendezést csak szilárd tüzelő- vagy engedélyezett begyújtó anyaggal gyújtsuk be és üzemeltessük.

Nem helyezhetőek el berendezési tárgyak a fűtőtestek és a hozzá kapcsolódó füstelvezető csövek közelében. A kályhák használatakor győződjön meg arról, hogy a szellőzés megfelelő, így megelőzhető a szén-monoxid-mérgezés. A tartalék folyékony tüzelőanyagot megfelelően lezárva és jól szellőztetett helyiségben kell tárolni, lehetőleg a házon kívül.

Csak óvatosan!

A polgári védelmi felügyelő rámutatott. hogy a gázzal üzemelő tűzhelyet ne használja fűtés céljára, ugyanis az nem biztonságos, mérgező gázok keletkezhetnek.

Villamos hősugárzó használatakor figyeljünk rá, hogy a hálózatot ne terheljük túl, annak éghető anyagot ne helyezzünk és víz közelében se használjuk.

Ne próbáljuk házilag magunk, vagy olcsó munkát ígérő „szakember” bevonásával javítani a gázfogyasztó készüléket, mert ahhoz speciális szerszám, alkatrész, kellő szakismeret és jogosultság szükséges. A gázfogyasztó-készülék lángőrét tilos kiiktatni, működését műszakilag módosítani.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.