- hirdetés -

Teljes pompájában itt a tavasz. Az április most is sok teendőt terem a kertészek számára. Néhány fontos dologra hívja fel a figyelmet Hegedűs Imre, az Orosházi Kertbarát Klub szakmai vezetője.

A Kertbarát Klub életét is felforgatta a járvány, illetve az azzal kapcsolatos intézkedések. A klub összejövetelei szünetelnek, a tagok az interneten és telefonon tartják a kapcsolatot egymással.

– A tagság főként idősebb emberekből áll, így az átlagosnál is jobban kell vigyáznunk magunkra. Szerencsére a kertben általában egyedül ténykedik az ember. A gyümölcsfák virágzásán jórészt túl vagyunk, amint az szirmok hullanak, az első permetezést meg kell tennünk. A szilva, a cseresznye, a meggy esetében a monilia, az őszibaracknál a tafrinás levélfodrosodás jelenti a veszélyt. Réz és kéntartalmú szereket használunk, némi felszívódó rovarölővel kombinálva. Ügyelnünk kell, hogy ne vigyük túlzásba a vegyszerek töménységét, illetve vigyáznunk kell a méhekre is – tanácsolja Hegedűs Imre.

Virágoznak a gyümölcsfák – ideje permetezni (Fotó: agraroldal.hu)

A palántázást is el lehet már kezdeni, az éjszakai fagyok már remélhetőleg megszűntek. A paradicsom paprika, karalábé palántákat jól előkészített talajba tegyük. A tavalyi komposzt sokat segít a talajerő pótlásában.
– Nem csak a palántázás, de a bab vetésének és tökfélék ültetésének is most van az ideje. A főzőtök, a cukkini és a patisszon magját trágyával dúsított fészekbe tegyük. Erre a célra alkalmas pl. a nagyáruházakban is kapható marhatrágya.

A paradicsom palántát kicsivel mélyebbre ültessük, mint a melegházban volt (Fotó: edenkert.hu)

A szőlőben is sok a teendő. Rügyfakadás után és lombosodás előtt még egyszer gondosan át kell tekinteni a szőlőtőkéket, és a száraz csonkokat, esetleg a ki nem hajtott vesszőket le kell metszeni. Mihelyt a hajtások 6-10 cm hosszúra nőttek, el lehet kezdeni a hajtásválogatást: Ennek során az alkalmatlan helyen lévő, túl sűrűn álló hajtásokat kézzel kitördeljük. Ezzel eleve megakadályozzuk, hogy a tőke nyáron és ősszel nagyon sűrűvé váljon és a beárnyékolt fürtök ne tudjanak beérni. Ha még nem történt meg, ezt követően elvégezhetjük az első permetezést. Ennek a szerkombinációját úgy állítsuk össze, hogy egyszerre nyújtson védelmet a peronoszpóra, a lisztharmat, a szürkerothadás, a szőlőatka és a szőlőmoly ellen. A kártevők közül különösen a szőlőatkák elleni védekezésre hívom fel a figyelmet – sorolja a tennivalókat a szakember.

Csak néhány, a kertünkben élő növényre tértünk ki, de reméljük tudtunk hasznos információval szolgálni. Az talán a legfontosabb, hogy minden tevékenységünk végzésekor vigyázzunk magunkra és egymásra.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.