- hirdetés -

A Bűvösvölgy elnevezésű médiaértés-oktató központban jártak március 25-én az Eötvös József Katolikus Általános Iskola ötödikes diákjai. Élményekkel teli, hasznos napot töltöttek Debrecenben.

A gyerekek kis csoportokban vettek részt filmes foglalkozáson, ahol színészek, rendezők, forgatókönyvírók voltak – tudtuk meg Holecska Mirjamtól, az iskola pedagógusától. Rádióműsort készítettek, újságot szerkesztettek és reklámot forgattak. Betekinthettek a híradózás rejtelmeibe. Beszélgettek az internet veszélyeiről, elmondhatták a véleményüket, tapasztalataikat.

Mi a Bűvösvölgy?

A Bűvösvölgy médiaértés-oktató központokat a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság hozta létre, hogy támogassa a gyerekeket a média tudatos és biztonságos használatában. A két, budapesti és debreceni házban felidézik és meg is vizsgálják a média varázslatos hatásait, a munkához a „völgy” ad védett, biztonságos környezetet, helyet a nyugodt megfontoláshoz, párbeszédhez és játékhoz.

A televízió nézői, a rádió hallgatói régebben inkább csak passzív befogadói voltak az elhangzó információknak. Az internet megjelenésével, az új médiakultúrában azonban a használók egyszerre aktív tartalomalkotóvá is előléptek. Ez pozitív változás, sok hasznos lehetőséget biztosít, de kockázatokkal is jár. Számos új szempontra, következményre érdemes odafigyelni, ha fogyasztóként/közzétevőként belép valaki ebbe az új játéktérbe, vagyis nem árt minél jobban kiismerni a digitális világ szabályait. Bűvösvölgy célja, hogy a központokba látogató gyerekek játszva, aktív alkotófolyamatok során tanulják meg, hogyan hat rájuk a média. Ebben egyedülálló eszközpark és képzett médiaértés-oktatók segítik őket.

Magyarország első médiaértés-oktató központja, a budapesti Bűvösvölgy 2014-ben, a debreceni központ 2017-ben nyílt meg. A központok iskolai szervezésben látogathatók, ingyenesen.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.