- hirdetés -

Nők ezrei élik mindennapjaikat bántalmazásban, sokan még segítséget sem mernek kérni. November 25-e a Nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja. Ezen a napon a figyelemfelkeltésé a szerep. Cél, hogy a társadalom motivált legyen ennek a problémának a felszámolásában.

Lekezelés, zaklatás, ordibálás, pofon, megalázás, rettegésben tartás, fenyegetőzés, fizikai és gazdasági korlátozás és még sorolhatnánk az erőszaknak azon megnyilvánulásait, amelyeket sok nőnek nap, mint nap át kell élnie. A legtöbb esetben azonban az áldozatok még maguk sincsenek tudatában annak, hogy minek vannak kitéve. Legyen szó pszichés, vagy bármilyen fokú testi bántalmazásról vagy elnyomásról.

Világszerte háromból egy nő szenved el élete során fizikai vagy szexuális bántalmazást, Argentínában például minden harmincadik órában meghal egy nő szexuális erőszak következtében, hazánkban pedig minden ötödik nő válik kapcsolaton belüli erőszak áldozatává. Mára ez olyannyira a mindennapok részévé vált, hogy sokszor fel sem ismerjük azt, és szó nélkül túllendülünk rajta, ezért globális szemléletváltásra van szükség, a szívekben, a gondolkodásmódban és cselekedetekben.

Mi számít nők elleni erőszaknak? Ide tartozik minden olyan erőszak, ami az illető nemi hovatartozása miatt történhet és történik meg. A fizikai és a szexuális erőszakon kívül, rengeteg más formában jelentkezhet még az erőszak, mint például verbális, lelki és gazdasági. De erőszaknak minősül az is, ha egy férfi közösségi média felületen zaklat egy nőt, vagy ha az utcán tesz illetlen megjegyzést egy nőre.
Hatalmas gondot jelent ezen bántalmazás csökkentésének küzdelmében, hogy sok esetben az erőszakot átélt sincs tisztában azzal, hogy mi is történik vele, vagy olyan szintű rettegésben él, hogy nem mer tenni az erőszak ellen. Magyarországon több mint 200 000 női érintett van.

Az Ökumenikus Segélyszervezet az AVON támogatásával nyitotta meg Budapesten a Krízisambulancia központját – további 6 Krízisambulancia érhető el Mosonmagyaróváron, Devecseren, Kaposváron Miskolcon, Szolnokon, valamint Orosházán is. A Krízisambulancia egy olyan intézmény, amelynek kulcsfontosságú szerepe lesz a kapcsolati erőszak áldozatainak megsegítésében. Ez az intézménytípus abban különbözik a krízisközpontoktól és a titkos menedékházaktól, hogy nem elhelyezést, azaz menedéket nyújt, hanem különböző szakemberek által nyújtott prevenciós szolgáltatásokkal és tanácsadással segítik az érintetteket ingyenesen. Az ambulancia célkitűzése annak megelőzése, hogy olyan súlyos krízishelyzet alakuljon ki, amely miatt menekülésre van szükség. A segítő szolgáltatások lebonyolításában jogász, pszichológus és szociális munkás vesz részt, akiknél előzetes időpont egyeztetés után konzultációt lehet igénybe venni – tudtuk meg az Avon sajtóközleményéből.

Megkérdeztük az utca emberét a témával kapcsolatban. Arra voltunk kíváncsiak, hogy Orosházán miként viszonyulnak a nőket érő mindennapos bántalmazásokhoz. A megkérdezettek egyhangúan elítélték a bántalmazást.

„Kiemelt figyelmet kell fordítani erre a problémára. Úgy vélem keveset foglalkozik a társadalom ezzel a témával. Több pénzt kell erre fordítani, hogy pontot lehessen tenni a nők elleni erőszak végére.” (Fotó: Kecskeméti Krisztina)
„Elítélem az erőszakot. Úgy gondolom nagyobb visszhangot kell kapnia a családon belüli és a nők elleni erőszaknak.” (Fotó: Kecskeméti Krisztina)
„Elkeserítő, hogy sok nőnek min kell keresztül mennie nap, mint nap. A legelszomorítóbb viszont az, hogy a társadalom nem fordít elegendő figyelmet ennek a felszámolására. Sajnos sok bántalmazott nem is tudja, hogy hová fordulhat segítségért.” (Fotó: Kecskeméti Krisztina)

Mint már hírt adtunk róla, az Árpád-kertben az Ökumenikus Segélyszervezet egy matrojska babát állított fel, melyet november 14-ig láthattak az orosháziak. A bábú egyfajta szimbolika, mely a bántalmazott nők állapotát tárja a járókelők elé, ezzel hívva fel a társadalom figyelmét erre a globális problémára.

Az Ökumenikus Segélyszervezet kiemelte, nem szégyen a segítségkérés. Bővebb információ és segítségkérés az alábbi linkre kattintva érhető el.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.