- hirdetés -

Nevetés és kutyaugatás szűrődött ki szerda délelőtt a Vadvirág Esély Klub épületének ablakain. A Dogland Terápiás Kutya Alapítvány rendszeresen tart játékos foglalkozásokat a fiataloknak.

Nyugalommal és könnyedén viselte Zoé, Zack és Maya a három terápiás kutya, hogy a Vadvirág Esély Klub fiataljai csipeszt rakjanak rájuk vagy gyöngyöt fűzzenek a nyakörvükhöz rögzített madzagon. Közben nagyokat kacagtak a játszó fiatalok, ha a kutya vezényszóra vidáman felvakkantott.

A Dogland Terápiás Kutya Alapítvány állatasszisztált foglalkozásán vehettek részt a sérült fiatalok, április 25-én a Vadvirág Esély Klubban. Szokolai-Olasz Mónika az Egységes Szociális Központ szakmai igazgatóhelyettesétől megtudtuk, 2017 őszén az Egységes Szociális Központ munkatársai felkeresték a Dogland Alapítványt, mivel sokat olvastak az állatasszisztált foglalkozások jótékony hatásairól.

– Szerettük volna hogyha a Vadvirág Esély Klubban is megvalósulnak ezek a foglalkozások, hiszen nagyon jó hatással van a kommunikációs készségre, az agresszió kezelésére, illetve a személyiségükben is jelentős változást lehet tapasztalni, egy-egy ilyen foglalkozás után – mondta Szokolai-Olasz Mónika. 

Maja a terápiás kutya nyugodtan feküdt amíg a fiatalok a játékos feladatokat végezték (Fotó: Kecskeméti Krisztina)

A kutyás foglalkozásokat kezdetben önerőből oldatta meg az Egységes Szociális Központ, később a Vadvirág bál bevételét is erre fordították. 2017 decemberében kaptak lehetőséget arra, hogy a Dogland Terápiás Kutya Alapítvánnyal közösen pályázzanak. Pálfi Péter a békéscsabai Dogland Terápiás Kutya Alapítvány vezetője elmondta, idén tavasszal tudták meg, hogy a projekt sikeres lett, Békés Megyében az egyetlen pályázat az övék, közel kétmillió forintos támogatást nyertek.

– A Vadvirág Esély Klubban heti háromszor tartunk játékos foglalkozást, négy kutyával, két csoportban. A csoportok nagyon hasonlóan működnek, csak más a sérülés típusra fókuszálunk – tájékoztatott Pálfi Péter. Hozzátette, az egyik csoport az autista fiataloké, akik félnek a kutyáktól. Hangsúlyozta, ebben a csoportban az a dolguk, hogy hozzászoktassák őket a négylábúakhoz.
– Első lépésként megismerkednek a kutyával, megtudnak mindent ami érdekes lehet számukra, majd kifejezetten olyan játékokat játszunk amiben a kutyának központi szerepe van, de nem kell közel kerülni a kutyához – ismertette a vezető.

Pálfi Péter elmondása szerint, a másik két csoportban jobban bíznak a kutyákban, ott bizonyos határokon belül bármilyen képességet tudnak fejleszteni. A finom motorika, a memóriajátékok vagy a szabálykövetés is fejleszthető egy-egy  játék során.
– Észre sem veszik a fiatalok, hogy a játék alatt fejlődik az adott terület, melynek mértékét rendszeresen ellenőrizzünk – fogalmaz a Dogland Alapítvány vezetője.

Észre sem veszik a fiatalok, hogy a játék alatt fejlődnek (Fotó: Kecskeméti Krisztina)

Az adottság számít nem a fajta

Egy terápiás kutyának sok vizsgán kell megfelelnie, de nemcsak neki, a gazdának is. Egy ilyen teszt két részből áll, a temperamentum és a terápiás vizsgából. Erre fel kell készíteni a kutyákat, a vizsgaszabályzat alapján, illetve megfelelő helyszínt kell biztosítani.
– Nem fajtafüggő, hogy melyik négylábúból lehet terápiás kutya, egy doberman vagy egy menhelyről hozott négylábú is lehet eredményes a teszteken, személyiség függő, hogy alkalmas-e  – tudtuk meg Pálfai Pétertől.

A Dogland Terápiás Kutya Alapítvány vezetője zárásként elmondta, náluk jelenleg két Uszkárnak, egy Golden Retrievernek és egy Border Collienak van sikeres alkalmassági vizsgája, ám a közeljövőben mégtöbb csaholó vár arra, hogy bizonyíthasson.  

A Vadvirág Esélyklub fiataljainak arcáról lelkesedés és töretlen jókedv sugárzott, a hangulatot a kutyák közelsége és a játék izgalma tette igazán fergetegessé.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.