- hirdetés -

Háborús emlékek: lövegekből készült dísztárgyak, régi dokumentumok, térképek, egyenruhák, fegyverek. Nem csak a Kárpátokban fújták meg a trombitát, képletesen a Szántó Kovács János múzeumban is.

Száz évvel ezelőtti ereklyékből nyílt kiállítás a Szántó Kovács János Területi Múzeumban január 25-én.

Ki lakott ott 100 éve, ahol most te élsz?

A múlt vasárnap megnyílt kiállítás egyszerre ötvözi a modern technikát és a régmúlt emlékeit. A két számítógép egyikén korabeli képeslapokat böngészhetnek a látogatók, illetve egy régi levelezést olvashatnak egy katona és hátramaradt szerelme között, avatta be hírportálunkat az érdekességekbe Erostyák Zoltán muzeológus.

Egy 1914-es adóösszeírás alapján megalkotott térképen pedig azt nézhetjük meg, ki élt száz éve azon a helyen, ahol most mi lakunk, hiszen az egykori adóellenőr nem csak a házszámokat és az utcákat, hanem a hozzájuk tartozó neveket is feljegyezte.

Amint az a kiállításmegnyitón elhangzott, az első nagy világégés mind katonailag, mind civil téren nagy változásokat hozott, ilyen volt például a modern és a vegyi fegyverek első tömeges bevetése. A háttérországtól is nagy áldozatokat követeltek, a hadianyag előállításától kezdve odáig, hogy hazatérve a lelki és testi sérült katonák sokszor már nem tudtak teljes értékű életet élni.

A szívszaggató sorok mellett azok, akik elég bátrak, egy géppuska fészekbe feküdhettek, de bőven akadt látnivaló ezen kívül is. Obsit-lelevek, katonaigazolványok, tábori levelezések, képeslapok színesítik a kiállítási tárgyak sorát.

A géppuskát is kipróbálta a kis szanitéc -a fegyver természetesen nem volt éles. Fotó: Rajki Judit
A géppuskát is kipróbálta a kis szanitéc -a fegyver természetesen nem volt éles. Fotó: Rajki Judit

Tavaly, az I. világháború kitörésének évfordulóján világszerte emlékeztek meg az eseményekről, többek közt Orosházán is. Létrejött a Centenáriumi Emlékbizottság Koszorús Oszkár, Németh Béla, Rózsa Zoltán és Verasztó Antal tagságával, törekvéseiknek hála több emlékhely és emlékmű újult meg önkormányzati és pályázati forrás révén. Korábbi cikkeink a témával kapcsolatban ide kattintva olvashatóak.

Ehhez illeszkedik az I. világháborúról szóló kiállítás is, melynek anyagát a makói József Attila Múzeum és az Országos Mentő Múzeum adta, de a Szántó Kovács múzeum saját gyűjteményében fellelhető tárgyak is megtalálhatóak köztük. Nem csak ezzel készül azonban 2015-ben a Centenáriumi Emlékbizottság, a tervek szerint ebben az évben egy könyvet is kiadnak.

– Nagy erővel dolgozunk Orosháza és az itt élt családok történetén, mindezt az I. világháború tükrében. A könyv főszerkesztője Koszorús Oszkár, amihez még mindig várjuk a lakosság tárgyi emlékeit – tudtuk meg Németh Bélától, a Centenáriumi Emlékbizottság elnökétől.

A tárlat március 31-ig tekinthető meg a Szántó Kovács János Területi Múzeumban.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.