- hirdetés -

Orosháza vezetése szerint van alternatíva – a város számára kiemelten fontos, hogy a hagyományos energiahordozókat mind inkább kiváltva a megújuló energiaforrásokra támaszkodjon. A törekvést a nemzetközi Megújuló Energiaforrások Bajnokságán is elismerték – városunk kategóriája második helyezettje lett.

Hazánk minden negyedik települése megmérette magát a bajnokságon – három kategóriában ismerték el legeredményesebbeket, a mérce a lakosságszámhoz viszonyított napenergia hasznosítás volt. Az 5 ezer és 50 ezer közötti települések kategóriájában Orosháza a második lett, a nemzeti forduló díját Varju József, az orosházi önkormányzat energetikusa vette át a fővárosi díjátadón csütörtökön, a szervező Energiaklubtól.

Orosházán középületek sora újult meg – törekedve az energiafelhasználás csökkentésére, ill. az alternatív energiák felhasználásának növelésére. Az elsőre a Zöldfa utcai bölcsőde energetikai korszerűsítése lehet a példa, a másodikra pedig az a 57,6 kW összteljesítményű napkollektor-telep, amivel a Huba utcai önkormányzati bérlakásokat látják el meleg vízzel.

2011 őszétől működik a geotermikus hőközpont a fürdőben, amellyel évente 400 ezer köbméter gázt spórol meg a város (Fotó: Rajki Judit)
2011 őszétől működik a geotermikus hőközpont a fürdőben, amellyel évente 400 ezer köbméter gázt spórol meg a város (Fotó: Rajki Judit)

Napenergiát hasznosít a legtöbb iskola, a diákélelmezés és a sportcsarnok, a kórház tetején is van napkollektor, 56,6 m², a mentőállomáson 22,64 m². A polgármesteri hivatal épületére 4 kW-os fotovoltaikus tesztüzemű kiserőművet telepítettek, majd pályázat keretében több közintézményre, és egyházi intézményekre átlagosan 45 kW-os háztartási méretű kiserőmű került. Többek között kapta Orosháza az elismerést.

– Tervezzük további geotermikus rendszerek építését, pályázati forrásokra építve – például a belvárosi intézményi geotermikus rendszert, amihez csatlakozna a lakásszövetkezet, az egyházi iskolák, és a Wesley iskola is jelezte szándékát. Valamint tervezzük a szennyvíztelep biogázának hasznosítását, és a közvilágítás korszerűsítését, hosszabb távú terv a rekultivált szeméttelep hasznosítása, a tetejére naperőműrendszer kerülne – tudtuk meg Varju József energetikustól.

Dávid Zoltán polgármester az elismerés kapcsán hangsúlyozta, a hosszabb távú cél az, hogy a város az összes közintézményét ellássa napkollektoros rendszerrel. Az önmagunk számára előállított energia ugyanis jelentősen csökkenti az energiaköltségeket, ugyanakkor a környezettudatosság szempontjából is rendkívül fontos – tette hozzá a városvezető.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.