- hirdetés -

Immár nyolc éve nincs köztünk és immár hetedik alkalommal szervezi meg a Féling Színház Kulturális Egyesület és a Csabagyöngye Kulturális Központ a Józsa Mihály vers és prózamondó versenyt.

A vers ezen ünnepét Misi születésnapjához legközelebbi hétvégén, december elején szervezik meg. Ez alól egy kivétel volt 2021-ben, amikor a covid járvány miatt többszöri időpont módosítás után, nyáron volt a verseny.

Steinwender József, a fesztivál fő szervezője elmondta, nagyon népszerű az amatőr versmondók közt ez a megmérettetés. A szereplők többsége a megyéből érkezik, de voltak már több alkalommal a határon túlról is indulók. A legtöbbet utazó résztvevő Zalaegerszegről utazott Békéscsabára. Misi (nem ragaszkodott soha a Mihály megszólításhoz. Ő mindenkinek Misi volt, sőt így: Józsamisi) népszerűsége, munkássága sokat segített a szervezésnél, hisz ha kimondtuk a nevét, rögtön mellénk állt szinte mindenki. A fesztivál egyre népszerűbbé vált az évek során, minden esztendőben húsz felett volt a versenyzők száma – teszi hozzá a szervező.

Két kategóriában – felnőtt és diák – mérik össze versmondó tudásukat a jelentkezők, az elhangzott verseket pedig rangos zsűri bírálja el. Mint megtudtuk, a zsűri elnöke idén is Kovács Edit, Jászai Mari-díjas színművész lesz.

A vers, a szavaló, gondolatot közvetít (Fotó: Csabagyöngye KK)

A VII. Józsa Mihály vers és prózamondó versenyre még lehet jelentkezni, egészen november 20-án éjfélig. A részleteket és a jelentkezési lapot itt találjátok. A verseny december 3-án lesz a Csaba Gyöngye Kulturális Központban.

Józsa Mihály Nagyszénáson született, 1962. december 4-én. Hamarosan Orosházára költöztek, ezért az előbbit szülőfalujának, az utóbbit szülővárosának tekinti. A József Attila Általános Iskola után a Táncsics Mihály Gimnázium kémia tagozatán folytatta tanulmányait. A versmondásban tanítói után Varga Zoltán, akkori könyvtárigazgató egyengette az útját. A szavalóversenyek első helyezései mellett, másodikos korában Kazinczy-érmet kapott.

Az érettségi utáni két évben majdnem minden országos szavalóversenyen a győztesek között volt. A leglátványosabb az 1983-as Ki mit tud? televíziós döntője volt, ahol fordulóról-fordulóra az orosháziak közönségszavazataival jutott tovább.

Stúdiós-segédszínészi szerződéssel a Békéscsabai Jókai Színházban hét évig tanult és játszott, és ez idő alatt kapott előadóművészi, majd színészi működési engedélyt. Másfél éves budapesti kitérő után tért vissza Orosházára, ahol az akkori Orosházi Napló főszerkesztője lett, 1996-tól öt évig a Békés Megyei Nap című napilapnál újságíróként és oldalszerkesztőként dolgozott, majd a Heti Délkelet című lap szerkesztője. Békéscsabán 1997-ben kapcsolódott be oktatóként a Csabai Színistúdió munkájába. Az itt rendezett előadásai közül A Négyszögletű Kerek Erdő és az Ágacska című mesét Orosházán is bemutatták, utóbbival az új Nemzeti Színházban is szerepeltek. Tanítványai ma az ország különböző színházainak színészei.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.