- hirdetés -

Az utóbbi időben újra megszólaltak az extrém időjárásért az Országos Jégkármérséklő Rendszert bűnbaknak beállító, valótlanságokkal teletűzdelt írások a közösségi médiában. Illetékes helyről kértünk az ügyben felvilágosítást tényadatokkal alátámasztva.

Békés megyében augusztus 15-e és szeptember 12-e közt a jégkármérséklő rendszer generátorai 10 napon is be voltak kapcsolva. A megyében lévő 63 darab generátorból csak hat darab – a kezelőket ért fenyegetések miatt, az ő védelmük érdekében – korábban leállított talajgenerátor nem üzemelt. Azaz a generátorok nagyon nagy része üzemelt, és közben az elmúlt 30 napban Békés megyében a csapadékmennyiség meghaladta az országos átlagot – áll a Nemzeti Agrárkamara közleményében.

A képen térkép látható

Automatikusan generált leírás

Akik nem hisznek a szakembereknek, talán annak a ténynek hihetnek, hogy a generátorok működése mellett lehullott jelentős csapadékmennyiség is mutatja, hogy – a tévhitekkel ellentétben! – a berendezések nem befolyásolják a csapadék kialakulását és mennyiségét, kizárólag annak halmazállapotára, a kialakuló jégszemek méretére vannak hatással.

Nem a rendszer miatt volt szárazság, a rendszer a nagy esőzések idején is üzemelt! Sőt, a megelőző, aszályos egy hónapban csupán hat napon voltak bekapcsolva a generátorok.

Mint ahogy arról korábban is folyamatosan tájékoztatást adtunk, a jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai abban az esetben üzemelnek, mikor heves zivatarok során jégesők kialakulásának is fennáll az esélye. A korábbi aszályt követően az elmúlt két-három hétben Európa időjárása kedvezően változott csapadékképződés szempontjából, így hazánkat is elérték az esőt hozó felhőrendszerek.

A csapadékképződésnek az kedvezett, hogy az Európa nagy részén tapasztalt történelmi mértékű aszály kialakulásában jelentős szerepet játszó anticiklonok augusztusra legyengültek, és ciklonokkal megérkeztek a zivatarfelhők, melyek a kontinens belső területeit is el tudták érni. Jelentősebb változás az időjárásban augusztus 19-én kezdődött, ekkortól változékonyabbra és csapadékosabbra, hűvösebbre fordult az idő, a napokig hazánk időjárását befolyásoló front miatt. 

Tudományosan bizonyított, hogy a jégszemek méretének mérséklésén túl a jégkármérséklő rendszer az időjárás egyéb paramétereit, legfőképp a csapadék eloszlását, intenzitását, a felhők kialakulását, mozgását nem tudja befolyásolni!

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.