- hirdetés -

Okozhat-e gondot kertünk kincseinek, ha annyira enyhe a tél, hogy februárban nap nap után plusz 10, sőt 12-13 fokokat mérünk?

A jelenlegi enyhe idővel nincs semmi gond, ha valóban itt a tavasz, és nem vár ránk még kemény, hideg, mínuszokban gazdag tél.

– Az enyhe tél kihozta a rügyeket, amik duzzadtak, ezáltal érzékenyebbek lesznek majd azokra fagyokra, amik márciusban jöhetnek. A tél ugyanis február közepén még nem múlt el. Mit lehet tenni ez ellen? Meszeljük le a fák törzsét, így nem melegíti fel azokat a nap, és ezzel késleltetni tudjuk a rügyfakadást! A mai időben is le lehet festeni őket, és így a fehér, fényvisszaverő mészréteg hűvösen tartja a törzset. Érdekes, hogy ez valóban kézzel tapintható. Még egy gyenge napsütésben is érezhető, hogy a törzs lefestett része hűvösebb, mint az, ami nincs meszelve – mondta el Bogdány András.

A kertész elmondta, sajnos ezt csak a gyümölcsfáknál tudjuk megtenni, a rózsánál vagy mondjuk a szőlőnél nem, és azok rendkívül előrehaladott állapotban vannak már, így nagyon érzékenyek egy váratlan, komoly fagyra. Február közepe van, és már elindult a rózsa az indokoltnál jóval nagyobb, akár tíz milliméter nagyságú friss hajtásokkal, amik sajnos hajlamosak megfagyni.

Bogdány András hozzátette, a rügyek olyannnyira duzzadtak, hogy kinyílás előtti, március elejének megfelelő állapotban vannak. Tapintásukon is érezhető, hogy szinte már elindult bennük a nedvkeringés. Ha viszont elindul egy növény nedvkeringése, akkor onnastól kezdve érzékenyebbé válik a tavaszi fagyokra.

Igen nagy probléma az is, hogy az enyhe tél nem pusztította el sem a gombákat, sem a kártevőket, így különös gonddal kell ügyelni a lemosó permetezésre is, hiszen növényvédelem sokkal nehezebb lesz ebben az évben.

– Egy rezes, kénes lemosó permetezés mindenképpen kijár a fáknak. Ha nincs szél és nem esik az eső, akkor ezt akár már most is megtehetjük. A metszést sajnos még ilyenkor nem lehet elvégezni, a csonthéjasokat csak március elején, közepén metszhetjük – mondta el a kertész.

A veszélye megvan az elfagyásnak, de nem lehet még kijelenteni semmi konkrétat a terméshozamra vonatkozóan.

– Ez sok összetevőtől függ, ilyen az időjáráson és a kártevőirtáson túl a trágyázás, a tápanyag- és a vízellátás. Termésbecslést nem tudok még mondani, de bízom benne, hogy ha a cseresznyelegyektől és a levéltetvektől meg tudjuk óvni a gyümölcsfákat, akkor szép évünk lesz idén is.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.