- hirdetés -

Bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős – 1 milliárd 400 millió forintot meghaladó – vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt kérte Polt Péter, Simonka György mentelmi jogának felfüggesztését.

A Fidesz frakcióvezetője kijelentette: Simonka György mindent megszavaz, mindenben együttműködik.

Simonka György maga is meg fogja szavazni mentelmi jogának felfüggesztését – jelentette be Kocsis Máté. Hozzátette: amíg meg nem születik a bírósági ítélet, addig Simonka Györgyöt is megilleti az ártatlanság vélelme. Simonka ügyében már korábban lehetett arról hallani, hogy a hatóságok vizsgálódnak a fideszes politikus körül, Kocsis Máté erről azt mondta: akkor is beszélt erről párttársával – olvasható a hírtv portálján.

„Beszéltünk róla korábban is. Simonka György ugyanazt mondta, amit ma is mond: szívesen tisztázza magát, ő nem követett el bűncselekményt, ő mindenben együttműködik, és szeretné, ha mielőbb ez lezárulna, és ő semmilyen olyan magatartást nem kíván tanúsítani, ami ezzel ellentétes. Mindent megszavaz, mindent rendelkezésre bocsájt, mindenbe betekintést enged. A hatóságok pedig végezzék a dolgukat” – nyilatkozta Kocsis Máté.

Simonka György facebook oldalán az alábbiakat tette közzé:
„Igen, hallottam én is a híreket, ami a mentelmi jogom visszahívásáról szól. Ez annyit jelent, hogy engem is meg lehet hallgatni az említett ügyben. Magam sem értem, de természetesen állok elébe minden kérdésnek annak érdekében, hogy mielőbb kiderüljön az igazság.”

Előzmények

A bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények miatt a Központi Nyomozó Főügyészség előtt folyamatban lévő nyomozás eredményeként, Dr. Polt Péter legfőbb ügyész az Országgyűlés elnökénél Simonka György országgyűlési képviselő mentelmi jogának a felfüggesztésére tett indítványt. A főügyészség közleménye szerint Simonka György a zöldség-gyümölcs termelői csoportok és termelői szervezetek (TÉSZ) által igénybe vehető, az Európai Uniótól és a hazai költségvetésből származó támogatásokat jogellenesen akarta megszerezni.

A főügyészség közleménye szerint a termelői szervezetek az elismerési tervben szereplő beruházásokhoz, eszközbeszerzésekhez az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, valamint az uniós támogatáson túlmenően a tagállami költségvetésből is támogatásban részesülhettek.

Mivel Simonka György tisztában volt azzal, hogy jelentős összegű pályázati források nyílnak meg, ezért 2009 végén elhatározta, hogy mások segítségével egy személyi kört épít fel. Olyan céllal, hogy a beruházások megvalósítása során, a döntéshozókat megtévesztve, egymással összehangoltan, európai uniós, illetve a hazai költségvetésből származó, vissza nem térítendő támogatás igénybevételével jogtalan vagyoni haszonhoz jussanak.

A közlemény szerint a képviselő és társai a beruházásokat és az eszközbeszerzéseket felülárazták, vagyis a kérelmekben valótlan adatokat tüntettek fel azért, hogy jogellenesen megnövelt összegű támogatásokat vegyenek fel.  Az ingatlanokat olcsón megszerezték, majd azokat minimális fejlesztéssel, fiktív értékbecsléssel szerepeltették az elismerési tervekben. A beszerzett eszközök döntően használtak voltak, amelyek csak töredékét képviselték az értük kifizetett összegnek.

A főügyészség közleménye kitért arra is, hogy Dél-Békés országgyűlési képviselője meghatározta az egyes beruházásokat megvalósító cégek képviselői a nekik átutalt, vagyis felülárazott vállalkozói díj mekkora részét – általában 45 százalékát – szolgáltassák vissza neki készpénzben. Az eddig beszerzett adatok alapján a Simonka György rendelkezései szerint lebonyolított beruházások kapcsán okozott vagyoni hátrány meghaladja az 1 milliárd 400 millió forintot.

Simonka György országgyűlési képviselő cselekménye két rendbeli, felbujtóként, bűnszervezetben elkövetett különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntettének, két rendbeli, bűnszervezetben, gazdálkodó szervezet részére tevékenységet végző, önálló intézkedésre jogosult személlyel kapcsolatban elkövetett vesztegetés bűntettének, két rendbeli vesztegetés elfogadása bűntettének,  két rendbeli, társtettesként bűnszervezetben elkövetett, kötelesség megszegésére irányuló hivatali vesztegetés bűntettének, két rendbeli folytatólagosan, és felbujtóként elkövetett hamis magánokirat felhasználása vétségének megalapozott gyanúja megállapítására alkalmas.

Az ügyben a NAV Központi Hivatal Pénzmosás Elleni Információs Iroda feljelentése nyomán a NAV Dél-alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatósága 2014. július 14-én rendelt el nyomozást költségvetési csalás bűncselekménye miatt. A Legfőbb Ügyészség Kiemelt, Korrupciós és Szervezett Bűnözés Elleni Ügyek Főosztálya 2016. február 4-én a nyomozás lefolytatására a Központi Nyomozó Főügyészséget jelölte ki.

A Központi Nyomozó Főügyészség az ügyben eddig 29 személyt (ügyvezetőket, alvállalkozókat, hozzátartozókat, bizalmi embereket, vesztegetéssel érintetteket) hallgatott ki gyanúsítottként, akik valamennyien szabadlábon védekeznek.

A mentelmi jog felfüggesztése esetén Simonka Györgyöt gyanúsítottként hallgatják ki.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.