- hirdetés -

Második alkalommal rendezték meg a Fogadj el! napot november 25-én. A Petőfi Művelődési Központ Szokolay termében közel ötven személy gyűlt össze egy kötetlen, tabuk nélküli beszélgetésre.Nagyné Rucz Éva és Paulik Ferenc azzal a céllal indította útjára tavaly a rendezvényt, hogy a fogyatékossággal kapcsolatban ne legyenek tabuk, és eloszlassák az előítéleteket. Az esemény jó lehetőség arra, hogy közelebb hozza az akadályozottsággal élő, és ép embereket egymáshoz. Az időpont választásában fontos szerepet játszott a közelgő december 3-ai Fogyatékosok Világnapja.
– A tavalyi rendezvény sikerére való tekintettel idén is szerettük volna megvalósítani a Fogadj el napot, amely teljes mértékben az elfogadásról szól. Olyan személyeket hívtam meg, akik valamilyen formában érintettek a témával kapcsolatban. Őszintén tudnak beszélni a mindennapi kihívásokról, nehézségekről, örömről és sikerről egyaránt – mondta a szervező.

A témában érintett civilek és szakemberek közötti kötetlen beszélgetést Paulik Ferenc (Fecó) fejpálcával készült festményei, valamint Mészáros Tünde tavalyi rendezvényen készült képeinek bemutatókiállítása teszi színesebbé.

A meghívott vendégek között szerepelt Kovácsné Tóth Hajnalka, Richter Aranyanyu díjas, Rattai Bianka, Down-szindrómás gyermek édesanyja, valamint Dr. Alzubi Ali, sebész, osztályvezető főorvos. Dávid Zoltán polgármester is tiszteletét tette a rendezvényen. A rendezvényt Zalai Mihály, a Békés Megyei Önkormányzat elnöke nyitotta meg.

A rendezvény remek lehetőséget biztosított az ép és fogyatékkal élők kapcsolatteremtésére (klikk a képre) Fotó: Rajki Judit

Misák Darinka, a Vadvirág Esély Klub egykori vezetője is jelen volt az eseményen.
– Az akadályozottsággal élők, vagy családjuk, illetve a szakemberek, gyógypedagógusok számára világossá válik, a társadalom kirekeszti azokat, akik mások. Ennek mértéke annál nagyobb, minél jobban látszódik az akadályozottság a külső jelekből adódóan. A szótáramból száműztem a fogyatékos, és sérült kifejezést, mert az ő személyüket illetően ők nem azok. Különleges képességűek, akadályozottak, segítségre szorulnak, mint valamennyien. Ők másban mások – fogalmazott.

Az első Fogadj el! napon az Életrevalók francia filmet vetítették le, idén pedig a Játékszín színpadra írt darabjából láthattak jeleneteket a résztvevők. A nyaktól lebénult milliomost játszó Hirtling István Jászai Mari-díjas, Érdemes művész szívesen tett eleget a meghívásnak, és nemcsak azért, mert még nem járt Orosházán.
– Fontosnak tartom az ilyen, és hasonló rendezvények létrejöttét. Az Életrevalók című filmből készült színdarabban magam is megtapasztaltam, milyen érzés kerekesszékben ülni kiszolgáltatottan. Elég kemény fizikai tréning volt a próbaidőszak, hogy megtanuljam, se kezem, se lábam, se a lábfejem nem mozoghat. A próba szüneteiben is a kerekesszékben maradtam, szerettem volna minél jobban azonosulni az általam játszott karakterrel – fogalmazott a színész.

Idén is „kinyíltak a szívek”, és a délután kötetlen beszélgetéssel folytatódott, valamint Paulik Fecó táblája segítségével azt üzente: „Akkor se álljunk le, ha egy nagyobb akadály jön, mert attól még élni kell”.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.