- hirdetés -

Az élet beigazolta, miért is van szükség a mentőcsoportokra. A gyakorlat egy részét felfüggesztették, mert egy eltűnt nőt kellett keresni a kutyásoknak és a drónosoknak.

Szeptember 24-én a megyében megalakított önkéntes mentőszervezetek összevont terepgyakorlatát tartotta a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, amelyen a megyei rendeltetésű Körös Mentőcsoport (KMCS) mellett a járási mentőcsoportok is részt vettek közel 90 fővel. Orosházáról a KMCS kötelékében hárman teljesítették a gyakorlatot, a két kutyást és egy drónost az éles helyszínre is átvezényelték.

Az első gyakorlatelem feltevése szerint szeptember 23-án a területen átvonult vihart követően a szomszédos szálláshelyről jelezték, hogy két család nem tért vissza oda, nem jelentkeztek ki és a szobájukat nem hagyták el a megjelölt időpontig. A személyzet elmondása alapján az előző napi programjuk sétahajózás, valamint a liget látogatása volt, mely helyszín a viharban jelentős károkat szenvedett. A kialakult helyzetből adódóan kutyás területkutatást és személykeresést hajtottak végre a Körös, a Körös-Kondor, a Titán és a Vidra Mentőcsoportok kutyás kutatói. A megtalált sérülteket a Körös és Vidra Mentőcsoport tagjai egészségügyi és krízisintervenciós ellátásban részesítették. A feladat végrehajtására készenlétben állt két drónos kutató is.

A gyakorlat második elemeként a szarvasi járás területére az Országos Meteorológiai Szolgálat szeptember 23-án kora délután vihar és felhőszakadás miatt piros riasztást adott ki, a lakosság tájékoztatása a helyben szokásos megtörtént, a késő délutáni órákban a település területét elérte a vihar. A 90-100 km/h órás szélvihar alkalmanként 120 km/h széllökésekkel vonult át a településen, melyet lokálisan 40 milliméter csapadék kísért. Az átvonuló vihar a város külterületén, a korábbi legelőkísérleti telep területén fákat döntött ki, épületek tetőszerkezetét rongálta meg. A telep bevezető útját kidőlt fák tették járhatatlanná, melyek a terület megközelítését, illetve a további felderítést akadályozták. A kialakult helyzet felszámolása során a Körös-Kondor, a Dél-Békés, valamint a Sárrét Mentőcsoport műszaki komponensei láncfűrész segítéségvel járhatóvá tették a bekötőutat.

A harmadik feltevés szerint, szintén a legelőkísérleti telephez kapcsolódóan a nagy vihar miatt megsérült egy nagy értékű, tenyészállatok elhelyezésére szolgáló ingatlan, melynek a tetőszerkezete bomlott meg és az állatok elhelyezése nem volt biztosított. A káresemény felszámolásban a Dél-Békés és Körös Mentőcsoport speciális egységei vettek részt, akik a sérült ingatlan tetőszerkezetét helyreállították, valamint a falat megtámasztották.

A negyedik gyakorlatelem során a telep legjobban sújtott területén egy 60 négyzetméteres épület összerogyott, ahonnan segítségkérés volt hallható. A romosodott épület átvizsgálását, majd az életveszélyes épület bontását, illetve a sérültek ellátását a Pelikán, a Gyulai, valamint a Titán Mentőcsoport speciális egységei végezték.

Az utolsó gyakorlatelem feltevése szerint Szarvas külterületén egy csónakkal horgászok borultak a vízbe. A csónakban hárman tartózkodtak, azonban közülük csak egy fő tudott kijutni a partra. A víz alatti személykeresési feladatokat a Körös-Kondor, valamint a Körös Mentőcsoport egységei hajtották végre.

A gyakorlat végrehajtását Tóth Tibor tűzoltó dandártábornok megfeleltre értékelte.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.