- hirdetés -

Az első félévben Békés megyében több mint húsz kéménytűzhöz riasztották a tűzoltókat. Itt az újabb fűtési szezon, jönnek a hasonló esetek, amik kis odafigyeléssel megelőzhetők. Tanácsok!

Aki estefelé megy haza – sokan vagyunk így – már érzi a levegőben a füst szagát. Begyújtanak az emberek, hiszen egyre hidegebbek az esték és az éjszakák. De a fenti tűzesetek száma is jelzi, komolyan kell venni a szakemberek tanácsait, és ellenőrzés, karbantartás nélkül nem szabad begyújtani. Íme a kataszrófavédelem kisokosa.

  • A fűtési rendszer valamennyi elemét ellenőriztetni kell az előírás szerinti időszakonként!
  • Gondoskodjanak arról, hogy a kazánházban mindig kellő tisztaság legyen. Csak a tüzelőberendezéshez engedélyezett tüzelőanyagot használják!
  • Ne tüzeljenek el műanyagot, festett és rétegelt, nedves fát, lemezt, falemezt, szemetet, hulladékot, fáradtolajat!
  • Csak engedélyezett begyújtó anyagot használjanak!

Mit tegyünk, mielőtt begyújtunk?

Fűtési technológiától függetlenül komoly veszélyt jelenthet a készülék nem rendeltetésszerű használata, a szabálytalan kivitelezés, illetve a műszaki felülvizsgálat vagy ellenőrzés elmulasztása. Bár a hűvösebb időben egyre több otthonban kezdenek el fűteni, még nem késő szakemberrel ellenőriztetni a tüzelő-fűtőberendezéseket és az égéstermék-elvezető rendszereket.

A nem rendeltetésszerű használat következtében jelentős anyagi kárral és esetenként súlyos sérülésekkel járó tűzesetek alakulhatnak ki, de nem ritka a fizikai robbanás sem.

Nagyobb eséllyel rakódik le káros anyag az olyan kéményben, amelyben hulladékot vagy más, nem megfelelő tüzelőanyagot égetnek, az elzáródott kéményből pedig a káros anyagok visszaáramolhatnak. Ezek a veszélyforrások a megfelelő használattal teljesen kiküszöbölhetőek!

Az egyik kéményből szedik ki a tűzoltók a lerakódott kormot, ami beizzott (Fotó: katasztrófavédelem)
Íme egy tavalyi eset Orosházáról: az egyik kéményből szedik ki a tűzoltók a lerakódott kormot, ami beizzott
(Fotó: katasztrófavédelem)

A szabálytalan kivitelezés miatt az égéstermék visszaáramolhat, a tüzelő-fűtőberendezések meghibásodhatnak. A zárt térbe visszajutó gázok, (így a szén-monoxid is) már alacsony koncentrációban is komoly veszélyt jelentenek az ott tartózkodókra. A rosszul bekötött eszköz gyakrabban meghibásodhat, azt gyakrabban kell javítani és rövidebb idő alatt tönkremegy, ráadásul jóval több pénzt kell ráfordítani. Mindez megelőzhető, ha megfelelő minőségű termékeket vásárolunk, a tervezést és a kivitelezést pedig valódi szakember végzi el.

A műszaki felülvizsgálat és ellenőrzés fontos feltétele a fűtési rendszer biztonságos működtetésének, hiszen időben kiderül, ha valamilyen karbantartási vagy javítási munkára van szükség. Ezt a munkát is minden esetben bízzuk szakemberre.

Aki ezeket betartja, nagy eséllyel megússza, hogy a tűzoltók dolgozzanak a házában.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.