- hirdetés -

Vajon bent van a könyvtárban Paulo Coelho legújabb könyve? És Verasztó Antalé? Csak három kattintásba kerül megtudni, otthonról.

Könyvkedvelő olvasóink talán már találkoztak a következő problémával: tegyük fel, épp kiolvasták a Da Vinci-kódot. Nem volt rossz, és talán Dan Brown következő könyve is tartogat meglepetéseket, rendkívüli összeesküvéseket, nagy rejtélyeket. Az ablakon kitekintve azonban komoly ténnyel kell szembesülnünk: bizony szakad az eső, a könyvtár pedig messze van. Honnan tudhatnánk, hogy bent van–e az adott könyv városunk, vagy a környék valamelyik bibliotékájában? Mi sem egyszerűbb.

A legnagyobb hazai közösségi könyves portál, a moly.hu megoldotta a rendkívülinek tűnő problémát. Ezentúl az oldalon keresztül, közvetlenül a könyvek adatlapján kereshetünk rá, melyik könyvtárban van meg az általunk keresett kötet, illetve azt is megnézhetjük, kölcsönözhető-e a példány vagy sem.

A moly.hu oldalon a könyvek alatt a Rákeresek gombra kattintva található, megvan-e a kötet a könyvtárban
A moly.hu oldalon a könyvek alatt a Rákeresek gombra kattintva található, megvan-e a kötet a könyvtárban

A rendszer kifejlesztésében nagy szerepet játszott az orosházi Justh Zsigmond könyvtár. A közösségi portál és a városi bibliotéka között 2010 óta szoros a kapcsolat, tudjuk meg Buzai Csaba könyvtárigazgatótól.
– Júniusban jött a megkeresés Nagy Bencétől, a moly.hu alapítójától, hogy szeretnék egy kattintással elérhetővé tenni a felhasználók számára a választott könyvtár katalógusát, azaz azt szerették volna elérni, hogy a moly.hu-ról is meg lehessen nézni, hogy bent van-e a könyvtárban a keresett könyv. Ehhez a TextLib katalógusunkat vették igénybe, majd kezdődhetett a tesztelés – tudjuk meg a könyvtárigazgatótól.

Mától minden moly számára elérhető a funkció, a könyvborítók alatt találjuk meg az új gombot. A rákereséssel nem csak azt mutatja meg nekünk az oldal, hogy például a Justh Zsigmond könyvtárban megvan-e az adott olvasmány, de a becsatlakozott, környező település bibliotékáját is kilistázza. Az orosházin kívül egyébként a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár vett részt a tesztelésben.

A moly.hu a legnagyobb hazai könyves közösségi portál, jelenleg több mint 100 ezer könyvrajongóval. Az oldalon mind az egyes kötetek szerzőiről, mind a könyvekről részletes adatlapot találunk, ezeket regisztráció nélkül is megtekinthetjük. Ami viszont enélkül nem tehetünk: naplózhatjuk olvasásainkat, idézeteket, véleményeket fűzhetünk a könyvekhez és akár virtuális polcokra is helyezhetjük olvasmányainkat.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.