- hirdetés -

Nem csak ruhát tisztítanak, mérgezhetnek is a mosó- és tisztítószer gélkapszulák. Egyre több háztartásban használják őket, amihez nagy körültekintés is szükséges – a kicsik érdeklődését ugyanis könnyen felkelhetik.

Ahogy egyre több háztartásban próbálják ki az úgynevezett mosó- és tisztítószer gélkapszulákat, úgy nő az ezzel összefüggő gyermekbalesetek száma – írja honlapján az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). A megelőzésért a szülők is rengeteget tehetnek, hívják fel a figyelmet.

A gélkapszulák előre kiadagolt, folyékony mosószert, illetve tisztítószert tartalmaznak. A feloldódott kapszulák tömény, intenzív tisztító hatású gélt bocsátanak ki. A kapszulák külseje olyan anyagból (műanyag film) készül, amely vízzel érintkezve azonnal feloldódik, így a benne lévő koncentrátum teljes egészében hasznosul.

A gélkapszulák általában színesek, és ha könnyen hozzáférhetőek, felkelthetik a kíváncsi kisgyermek érdeklődését. Veszélyes, ha a szájába veszi, hiszen a tömény mosószer pillanatok alatt kiszabadul. A kapszulák koncentráltan tartalmaznak vegyi anyagot, így a mérgezési tünetek is súlyosabbak lehetnek.

A koncentrált gél bőr- és nyálkahártya irritáló hatású, lenyelve hányingert, jellemzően ismétlődő hányást idézhet elő, ami sürgős kórházi kezelést igényel. A súlyos egészségkárosodás megelőzése érdekében cselekedjünk azonnal, és eközben hívjunk mentőt! Mossuk ki a gyermek száját, itassunk vele vizet, de ne hánytassuk. Ha a termék szembe kerül, bő vízzel azonnal mossuk ki.

2013-ra, az előző évekhez képest megháromszorozódott a kórházak által ellátott, gélkapszula miatt mérgezést szenvedett gyermekek száma. A mérgezések csaknem felét az egy éves, harmadát a két éves korosztály szenvedi el. Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatának (ETTSZ) bárki éjjel-nappal ingyenesen hívhatja (06-80-20-11-99).

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.