- hirdetés -

A magas arzéntartalom miatt 123 település kap tiszta ivóvizet. Az orosházi kistérségben Gerendás az egyetlen érintett.

A honvédség oszt egészséges ivóvizet január 1-jétől az arzénnal szennyezett vízű településeken, a katonák százhuszonhárom település mintegy 340 ezer lakosát látják el – közölte a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának parancsnoka csütörtökön, Csongrádon tartott sajtótájékoztatóján az MTI-vel.

Domján László a munka előkészületeit először a dél-alföldi településen ellenőrizte. Mint elmondta: 250 katonát és 240 eszközt jelölt ki a feladatra, amelyre kormányzati keretből mintegy 150 millió forint áll rendelkezésre 2013-ban. A magyar honvédség azokra a településekre szállít egészséges vizet, ahol az arzénszint jóval az európai uniós szint fölött van. A katonák mellett a tervek szerint áprilistól önkéntes műveleti tartalékosok is bekapcsolódnak a munkába.

Gerendásra utánfutóval szállítják majd az ivóvizet (Fotók: Rosta Tibor)

A honvédség a Belügyminisztérium önkormányzati koordinációs irodájával és a helyi hatóságokkal együttműködve határozta meg a települések listáját, amely változhat, ha azok már önállóan is meg tudják oldani a problémát. Az érintett települések tizenegy megyében találhatók, legtöbbjük Bács-Kiskun-, Csongrád- és Békés megyében.

Az adott településeken az átmeneti ivóvízellátást három különböző eszközzel végzik majd. Az egyik egy teherautó által húzott, egy ivóvíz feliratú, egyköbméteres utánfutó. Ilyenből 95-öt állítanak munkába január 1-jétől. Emellett 18 vízszállító teherautót is elindítanak, amelyek 8 köbméter vizet képesek szállítani. A „leglátványosabb” eszköz a víztisztító konténer, amelyben a vizet zacskókba csomagolják – mondta Domján László. A magyar fejlesztésű eszközt korábban NATO gyakorlatokon és iraki feladatellátás közben is használtak a magyar alakulatok. Erre a feladatra négy konténert állítanak munkába olyan nagy lélekszámú települések ellátásra, mint Makó, Hódmezővásárhely, Mindszent és Szentes.

Az orosházi kistérségben Gerendás érintett. A településre az MH 54. Veszprém Radar Ezred, Békéscsaba szállítja a vizet három darab 1 köbméteres vízszállító utánfutóval.

A lakosság tájékoztatását már az ünnepek előtt megkezdték, így január 1-jére minden érintettet értesítenek arról, hogy az adott településen a katonák hol és mennyi ideig lesznek elérhetőek – tette hozzá a vezérőrnagy. A lakosok naponta egyenként két liter ivóvizet kaphatnak a katonáktól ingyenesen.

Szigorúbb határértékek miatt jönnek a lajtoskocsik

Az Európai Bizottság 2012. május 30-i határozata alapján Magyarország 2012. december 25-ig kapott haladékot, hogy teljesítse az ivóvíz arzéntartalmára megszabott európai uniós határértékeket. A kormány szeptember 20-i határozata szerint az eddigi, literenkénti 20 mikrogramm helyett szigorúbb, 10 mikrogrammos határértéket kell teljesíteni.

A kormány szeptemberben határozatot hozott arról is, hogy az ivóvízminőség-javító program keretében megvalósuló beruházásokat felgyorsítja, és ez alapján a nemzeti fejlesztési miniszternek és a belügyminiszternek kell felülvizsgálnia a projektek ütemtervét, feltárni a gyorsítási lehetőségeket.

Az ivóvíz kiszállításának kiváltásához szükséges konténeres szűrőberendezések gyártását és telepítését is a honvédelmi tárca készíti elő, illetve gondoskodik róla. Az első feladatra 150 millió, a másodikra 2,85 milliárd forintot csoportosítottak át a tárcához.

Tavasszal indulhat az ivóvízminőség javító program

Az előkészületek befejeztével tavaszra megkezdődhet a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Program kivitelezési szakasza – mondta el az MTI-nek a Dél-alföldi Ivóvízminőség-javító Konzorcium elnöke.

Molnár Béla kifejtette: a régióban 217 településen nem felel meg az ivóvíz minősége az Európai Unióban és a magyar szabályozásban előírtaknak. A szolgáltatott ivóvízben a határértéken felüli mértékben leggyakrabban az arzén, mellette a bór, az ammónium, a vas és a mangán található meg. A három megye 85 százalékban érintett a szennyeződésben. A probléma megoldásának előkészítésére még 2005-ben létrejött a konzorcium, mely jelenleg 213 tagot számlál. A települések azonban a több mint 105 milliárd forintos beruházási költség önerejét nem tudták felmutatni, így a program eddig nem valósulhatott meg. Az uniós támogatás ugyan 85 százalék lenne, de a 15 százalékos önerőt nem tudták előteremteni. Végül 2010-ben a kormány egyes nagyprojektek költségvetési támogatásáról döntött, köztük ez a program is forráshoz jutott – idézte fel a szakember.

Ahol kell, zacskóba csomagolják a tisztított vizet

Hozzátette: az előkészítő munka 1,5 milliárd forintba került, melyből a támogatás 1,2 milliárd volt. A tervek szerint jövő tavasszal induló beruházás célja, hogy a régió összes településén egészséges ivóvizet tudjanak szolgáltatni. További cél, hogy javuljon az üzembiztonság és csökkenjen a másodlagos szennyeződések, valamint a vízveszteség mértéke. A projektben 20 százalékban hálózat rekonstrukciót is terveztek, mely tartalmazza az elavult, régi hálózatok cseréjét, valamint a rendszerek tisztíthatóságát is megoldják. Az előkészítési szakaszban mindazok a szakmai anyagok elkészültek, melyek szükségesek voltak a Kohéziós Alaphoz benyújtandó pályázat háttértanulmányaként. A konzorciumon belül 20 önkormányzati társulás jött létre. A program előkészítése keretében pályázataik, valamint ehhez kapcsolódóan a megvalósítás során lefolytatandó közbeszerzési eljárások dokumentációi is elkészültek. A magyarországi ivóvíz arzénmentesítésének végső határideje 2015 júniusa, ezért erre az időpontra a projekt megvalósulási szakaszának is le kell zárulnia. Ekkorra ugyanis igazolni kell Brüsszelben, hogy a szennyező anyagok koncentrációja Magyarországon mindenütt az uniós egészségügyi határérték alá csökkent- tette hozzá Molnár Béla.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.