- hirdetés -

Vasárnap a hidegfront betörésekor az ilyenkor megszokott hideg szélen és esőn kívül megérkezett az első idei jég is.

Szerencsére komoly károkat még nem okozott az első jég, hisz a növények jó része még nem bontotta ki a levelét, virágát, amellett szerencsére nem volt jelentős a kialakult – lencse méretű – jégszemek nagysága. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) jégkárokat mérséklő rendszere még nem kezdte meg működését. A Jéger rendszerről dr. Kulcsár Lászlótól, a NAK Békés megyei elnökétől kaptunk tájékoztatást.

– A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által üzemeltetett, három éve működő országos jégkármérséklő rendszer a mezőgazdaság mellett a lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat is óvja. Ez a rendszer az egyik pillére az agrárkormányzat által 2012 óta kiépített mezőgazdasági kockázatkezelési rendszernek, mely Európa legjobbjai közt van. A jégkár mérséklő rendszer az elmúlt évtől eltérően hamarabb, országosan április elsején lép működésbe. A jégesőkárok elleni védekezés Európában egyedüliként Magyarországon zajlik országos szinten, amelynek finanszírozása az Agrárminisztérium segítségével a kárenyhítési alapból történik. E forrásból évente legfeljebb 1,5 milliárd forintot biztosít a tárca a NAK számára, így hosszú távra biztosítja a működtetést – mondta el dr. KulcsárLászló.

A manuális működtetésű berendezések egyike (Fotó: NAK)

Mint megtudtuk, 2020-ban immáron harmadik éve működött hatékonyan a jégkármérséklő rendszer, hiszen a védekezéssel érintett 2018-2020 közötti időszakban a jégkárarány a zivatarkárokon belül mintegy 47% volt, míg az országos rendszer indulása előtt ez az arány – 2015-2017 között – több mint 84% volt.

– Fontos szem előtt tartani, hogy a rendszer nem csak a mezőgazdasági termelők érdekét szolgálja és nem csak a kárenyhítésben ismert 30%-ot meghaladó jégesőkárokat mérsékli, hiszen a jégesők a lakossági, ipari létesítményekben és önkormányzati tulajdonokban is jelentős károkat okozhatnak. A jégkármérséklő rendszer működésének hatékonysága a biztosítók jégkárkifizetéseiben is megfigyelhető, hiszen míg 2017-ben 6,3 milliárd forint volt a biztosítók együttes jégkárkifizetése, addig a 2018. és 2019. évek átlagában „csak” 3,7 milliárd forint volt, amely 59%-a a 2017-ben kifizetett összegnek – osztotta meg velünk a megyei elnök.

Április elseje előtt ritkaságnak számít a jégeső. Reméljük addig nem jön több, utána pedig „védve” leszünk.

(kiemelt képünk illusztráció)

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.