- hirdetés -

Több milliárd forintnyi kártól óvta meg a hazai mezőgazdaságot máig az országos jégkármérséklő rendszer. A termelők mellett a civil lakosságnak is komoly haszna származik a talajgenerátorok működtetéséből.

Kézzelfogható eredményei vannak az országos jégkármérséklő rendszer működésének. A talajgenerátorok használatának köszönhetően az idén is jelentős kártól sikerült megóvni nemcsak a mezőgazdaságot, hanem a civil lakosság értékeit is. Az elmúlt évben gazdálkodók 37 ezer hektárra jelentettek be jégkárt, ami nagyjából a fele a 2017-es, utolsó országos védekezés nélkül töltött év értékének. Az eredményes védekezést az is jól mutatja, hogy míg az idén júniusban a hazánkon is átvonuló hidegfront a szomszédos országokban számos helyen négy-öt centiméter átmérőjű jégdarabok hullását okozta, addig itthon borsónyi nagyságú szemek hullottak.

Ilyen jégszemeket szerencsére már csak elvétve láthatunk (Fotó: agroforum.hu)

A védekezési időszak minden évben április 15-én kezdődik és egészen szeptember végéig tart. Ebben az évben viszont már májusban alaposan feladta a leckét az időjárás a talajgenerátorokat kezelő személyzetnek. A jégkármérséklő rendszer elmúlt kétévi működésének legnehezebb időszakát hozta el május utolsó hete. Az agrárkamara adatai szerint nem volt olyan nap, hogy ne kellett volna elindítani a talajgenerátorokat az országban. Május 25-től az országban található mind a 986 berendezés reggeltől estig üzemelt. Az acetonos ezüst-jodid elpárologtatását végző eszközök működtetésére a későbbiekben is nagy szükség volt, a fokozott védekezésnek pedig meglett az eredménye. Július 30. és augusztus 5-e között összesen négy jégbejelentés érkezett, három Pest megyéből és egy Baranyából.

A berendezés egyszerű, de nagyszerű (Fotó: promenad.hu)

A talajgenerátorok remek munkát végeznek, ugyanakkor nincs olyan technológia, amely teljes egészében meg tudná szüntetni a jégesőt. Bár a rendszer kiválóan tudja csökkenteni a hazánk felett kialakuló jégszemek nagyságát, a Magyarország területére a határon túlról érkező, nem kezelt zivatarcellák ellen csak részben, vagy egyáltalán nem lehet védekezni, hiszen ezekben a jégmagvak már kialakultak. A szupercellákkal sem tudnak mit kezdeni a talajgenerátorok, hiszen több mint tíz kilométeres magasság fölé tornyosulnak, és folyamatos bennük a jégképződés.

Ha csak kis mértékben is, de csökkenteni sikerült a természet pusztító erejét. A rendszer működtetésére fordított minden forint többszörösen térül meg a gazdaságnak.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.