- hirdetés -

Betörés, lopás, csalás: mindenkit érintő problémák, melyeknek az idősek még inkább kitettek. Van, amit nem tudunk kivédeni, de elővigyázatossággal sokat tehetünk védelmükben.

A nemsokára 85 éves Veronka nénit nemrég kirabolták. Tavaly decemberben külföldre utazott a lányához, hogy kevesebbet kelljen fűtenie, majd januárban arról értesült, hogy kifosztották, értékeit elvitték orosházi házából. Azonnal hazautazott, itthon pedig azzal szembesült, hogy otthonát teljesen felforgatták. Közel 60 liter pálinkától olajfestményen át az értékes kézimunkákig és a paradicsomkarókig mindent vittek a tolvajok, amit csak tudtak.

– Úgy nézett ki a ház belülről, mint mikor bejöttek az oroszok

– mesélt Veronka néni könnybe lábadt szemmel az esetről. Amint az kiderült, erőszakos behatolásnak nyoma nem volt, úgy tippeli, valaki kifigyelte, hogy nincs otthon, ennek tudatában pedig lecsapott. Pedig – mint mondta – a bejárati ajtókat reteszek, zárak védik, mielőtt elutazott, a szomszédokkal még el is torlaszoltak mindent, amit lehetett.

A csalók áldozatai legtöbbször a kiszolgáltatott idősek

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság adatai szerint a megye lakosságának több mint 25 százaléka idős ember (illusztráció)
A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság adatai szerint a megye lakosságának több mint 25 százaléka idős ember (illusztráció)

Veronka néni esete nem egyedi – sok betörés, lopás, család áldozata szépkorú. Éppen ezért a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság az idősek biztonságának erősítése érdekében egy programot dolgozott ki,. „A szépkorúak biztonságáért, hogy a szépkor valóban szép kor legyen” című kezdeményezés részeként a rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztálya speciális képzést szervezett az idősekkel rendszeresen kapcsolatba kerülő szervezetek munkatársai számára. A polgárőröket, szociális gondozókat, ételkihordókat, tanya- és falugondnokokat, halászati őröket, mezőőröket, közterület felügyelőket a rendőrség szakemberei tájékoztatják, a bűncselekmények és az aktuális bűnmegelőzési információk tematikában. Ilyen képzést február 28-án orosházi, illetve környékbeli szociális munkásoknak is szerveztek.

A statisztikák azt is mutatják, hogy az idős, egyedül élő emberek többnyire trükkös lopások áldozatai. Magukat árusnak, közüzemi cég alkalmazottjának, vagy hivatalos szerv munkatársának adják ki és valósnak tűnő indokra hivatkozva jutnak be a lakásba. Fontos tudni: a szolgáltatók munkatársai sorszámozott, arcképes igazolvánnyal rendelkeznek. Ha nem igazolják magukat, ne engedjük be őket otthonunkba. A kertkaput, lakásajtót zárják kulcsra, ha mégis úgy döntenek, beengednek valakit, mindig legyen ott egy szomszéd, rokon – hívja fel a figyelmet a rendőrség.

Akkor is zárjuk az ajtót, ha otthon vagyunk!

Állítják a szakemberek, ugyanis a tapasztalatok alapján az is kitűnik, hogy óvatlanság miatt, a lakókörnyezet közömbössége, vagy a biztonságvédelmi eszközök hiánya miatt törhetnek be a tolvajok az otthonokba. Azt is hangsúlyozzák, az ajtók, ablakok biztosítása a fontos, azokon keresztül jutnak be ugyanis a lakásokba. Akkor is zárjuk az ajtót, ha otthon vagyunk, így gátolva a besurranó tolvajokat. Nem árt a nagytestű kutya sem a háznál, a rendőrség szerint ez még mindig elrettentő.

Fontos: ha betörés nyomait észleljük, semmi esetre se menjünk az épületbe!

Egyrészt a betörő még mindig bent lehet, másrészt így a betörők nyomait sem változtatjuk meg, így könnyítve a rend őreinek munkáját. Ilyenkor hívjuk a rendőrséget, ha pedig menet közben a tolvaj elmenekülne, jegyezzük meg ismertető jegyeit, gépkocsija rendszámát, ezzel segítve az azonosítást.

A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság arra is felhívja a figyelmet, hogy baj esetén a  Békés Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálat Áldozatsegítő Osztálytól kérhetünk segítséget, melyhez egyebek mellett jogi, azonnali pénzügyi segítségnyújtásban, állami kárenyhítés esetén lehet fordulni.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.