- hirdetés -

Milliárdos tartozás, szűkös keret, Semmelweis-terv az egészségügy újjáélesztésére – az orosházi kórház igazgatója a magyar egészségügyről és a városi kórházról.

Negyvenhétmilliárd forint volt a kórházak tavaly októberi lejárt adósságállománya. A gyógyintézményeknek az év végén juttatott 27,5 milliárd forintnak köszönhetően valamennyire csökkent az adósságállománya, azonban nem tudták nullszaldóval kezdeni 2011-et.

A 27,5 milliárdos mentőcsomagból az orosházi kórháznak 180 millió forint jutott. Ezt a 90 napon túli adósságok rendezésére fordította a vezetés, azonban még is így is maradt tartozás, hogy pontosan mennyi, azt nem tudtuk meg.

Dr. Kalmár Mihály
(Fotó: Rajki Judit)

Dr. Kalmár Mihályt, az orosházi kórház főigazgatóját a 2011-es év kilátásairól kérdeztük:

– 2010 legnagyobb erénye, hogy túléltük. Alulfinanszírozottak a kórházak, ez alól nem volt kivétel az orosházi sem. Egy havi pénzösszeg hiányzott a rendszerből, és hiányzik most is. Nehézséget okozott a szűkös keret és a beszállítókkal való egyezkedés. A minisztérium karácsony előtt fogadta el az egészségügyi törvényt, amelyben rögzítették a megváltozott finanszírozást. Ennek lényege, hogy 6 százalékkal emelkedett a teljesítménylehetőségünk, ennyivel több pácienst láthatunk el. Új elem az egynapos sebészet, ami terveink szerint februárban indul el és pluszpénzt hoz majd a kórházba. Emelkedett némileg a finanszírozás mértéke is, eddig 146 ezer forint volt az egy betegesetre kapott gyógyítási alapdíj, ezt most 150 ezer forintra emelték. Valamennyire tehát növekedik a bevétel, és igyekszünk csökkenteni a kiadásokat, de nem lesz könnyű az idei év – összegezte az igazgató.

Szigorúbb előírások és több adminisztráció jellemzi az egynapos sebészetet, aminek során kisebb műtéteket (például tályogfeltárás vagy kisebb plasztikai beavatkozások) végeznek. A beteg legfeljebb 24 órát tölt a gyógyító intézményben, utógondozása otthon történik.

A pályázatok kapcsán a kórházigazgató elmondta, nagy fejlesztések várhatók. Műszerbeszerzésről a napokban egyeztetnek. Emellett 267 millió forintból újítják fel az orosházi kórház sürgősségi osztályát és egy pályázatnak köszönhetően 1,5 milliárd forintból hajtja végre a kórház a struktúraváltoztatást, aminek része egy központi betegirányító egység kialakítása. A fejlesztések az igazgató szerint garantálják az orosházi kórház fennmaradását.
– A központi technológiai tömb 2012-ben készül el, utána legalább 5 évig ezt fenn kell tartani. Ha nem így lesz, akkor a pályázati forrást vissza kell fizetni az uniónak. 26 kórház nyert a struktúra pályázaton, ebből 11-nek (köztük az orosházinak) aláírták a támogatási szerződését, a beruházás tehát elindul.

A szakemberhiányra is rákérdeztünk. Dr. Kalmár Mihály elmondta, nincs elég orvos a magyar egészségügyben. Míg 10-15 évvel ezelőtt túljelentkezések voltak (főként a népszerű szakágakban, mint például a nőgyógyászat), most már jelentős a hiány.
– Nem hiszem, hogy az idei évben ez sokat javulna. Bizonyos szakágakon belül az idősödő orvosaink helyére kellenének a fiatalok, de nincs bent a magyar egészségügyi rendszerben elegendő számú orvos, hogy átvegye a stafétát. Nem nagyon találtunk elegendő szakembert, akik ide jönnének a kórházba. Akik vannak, azok sem mozdulnak jelenlegi munkahelyükről, ugyanis az idén véglegesítik a Semmelweis-tervet.

Az államtitkárság megalkotta a Semmelweis-tervet. Az Újraélesztett egészségügy, Gyógyuló Magyarország vitairatban az egészségügyi rendszer újjáépítésének lehetőségeit vizsgálják. A vitairat szövegét itt megtalálod.

– Addig, amíg nem tudják a kórházak, hogy pontosan milyen feladataik lesznek, milyen szakmaspecifikussággal mehetnek tovább, addig az orvosok kivárnak. Orosházára mintegy 10 szakorvos kellene, rezidens most 5 van. A rezidensek mintegy 120 ezer bruttót keresnek, szakorvos jó, ha ennek a dupláját. És akkor még nem beszéltünk a hozzátett szellemi értékről és a felelősségről. A szakdolgozók is megalázóan alacsony bért kapnak – tudtuk meg az igazgatótól.

Az egészségügyi rendszer tehát átalakítás előtt. Azonban az ágazatot terhelő milliárdos adósságokat, a szakemberhiányt, a hosszú várólistákat nem lesz könnyű orvosolni.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.