- hirdetés -

Forradalom és színház 1956-2016 címmel színházi előadással emlékezik meg a Békéscsabai Jókai Színház társulata az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójáról.
A szombat délután megtekinthető darab tartalmát Elek Tibor, a Bárka folyóirat főszerkesztője válogatta össze, míg az előadást Tege Antal, a színház művésze rendezi. Az előadáson elhangzó minden szöveg Békéscsabához és a Jókai Színházhoz kapcsolódik. Korabeli tudósítások, az akkori lapokban közölt versek, nyomozati jelentések hangzanak el majdnem húsz művész tolmácsolásában. A Bárka főszerkesztője az előadással azt szeretné bemutatni, hogy az 1956-os békéscsabai forradalmi eseményekben az akkori Jókai Színháznak és a munkatársaknak meghatározó szerepe volt. A tüntetéseket ott szervezték a színészek és a színház klubjában működött a katonai tanács is – olvasható a színház honlapján.

A Bárka folyóirat ünnepi számmal emlékezett meg a 60. évfordulóról, hiszen Forradalom – Megtorlás – Konszolidáció címmel közöl összeállítást, amelynek középpontjában a Békés megyei események állnak. Közlik például Fekete Pál és feleségének visszaemlékezését. Fekete Pál ugyanis a korabeli Békés megyei forradalmi bizottság elnöke volt. Szintén olvasható a Bárkában annak a Szabó Andrásnak a visszaemlékezése is, aki ’56-ban Gyula városának első embere volt. Az ünnepi számban publikálták továbbá az ’56-os szépirodalmi pályázat díjazott műveit, de több tanulmány és kritika foglalkozik a forradalommal és az azt követő eseményekkel.

 

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.