2024. március 28., csütörtök ☼
névnap
hirdetés

Címke: rózsa zoltán

Utat mutatott a jövő felé a múlt megismerésével – Elköszöntek Rózsa Zoltántól

Számtalan kiállítás és tárlat valósult meg a Nagy Gyula Területi Múzeumban Rózsa Zoltán irányítása alatt, aki 18 igazgatóként eltöltött év után távozik az intézmény éléről....

Több mint két évtized után távozik Rózsa Zoltán a múzeumból

Huszonkét év szolgálat után Rózsa Zoltán távozik a Nagy Gyula Területi Múzeum éléről. Irányítása alatt csapatmunkával számtalan kiadvány, tárlat, közösségi kezdeményezés és...

Miniszteri kitüntetés Rózsa Zoltánnak

Nemzeti ünnepünk, március tizenötödike alkalmából a Várkert Bazárban tartott ünnepségen Rózsa Zoltán, az Orosházi Nagy Gyula Területi Múzeum igazgatója kitüntetést vehetett át...

Egyedülálló orosházi felfedezés gazdagítja a Békés Megyei Értéktárat

A Bónumban feltárt Árpád-kori régészeti lelőhelyen egy bizonyítottan muszlim közösség telepe és temetője került elő. Magyarországon az egyetlen ilyen felfedezés, amely már a Békés...

Állami kitüntetés Rózsa Zoltánnak

Budapesten, a Stefánia Palotában rendezett hétfői ünnepi megemlékezés keretében a honvédelmi miniszter elismeréseket adott át. Az Orosházi Nagy Gyula Területi Múzeum igazgatója, Rózsa Zoltán is a kitüntetettek között volt.

Múzeum: változás és állandóság

Mostanság a közönség számára láthatatlan, de az intézménynek nagyon fontos munka zajlik. A Nagy Gyula Területi Múzeum elmúlt évére tekintettünk vissza és az idei tervekről beszélgettünk Rózsa Zoltán múzeumigazgatóval.

Régészet Napja: ez a király szereti a muszlimokat…

Több mint 20 város mellett, a Régészet Napja rendezvénysorozathoz csatlakozva, az Orosházi Nagy Gyula Területi Múzeumban is érdekes előadást hallgathattak meg az érdeklődők péntek délután.

Régészet napja – A Nagy Gyula Területi Múzeum is csatlakozott

Az Árpád-korban Békés megyében élt muszlim közösségről, a szarmata népcsoport alföldi szerveződéséről lesz előadás a régészet napja alkalmából a múzeumban szervezett pénteki programon.

Árpád-kori kincseket rejtett a föld

Kopáncs-pusztán találták a Békés megyei régészeti anyag talán legjelentősebb kincsleletét, amelyről sajtótájékoztatón számoltak be a Nagy Gyula Területi Múzeum munkatársai.

Egyedül nem megy – digitalizálják a múzeum gyűjteményét

Tudatosan, a jövőnek építkezik, és a civil segítőkkel való együttműködést erősíti idén a múzeum. Miért és hogyan? Rózsa Zoltán igazgatóval beszélgettünk.

Könyv a több mint ezer hősi halott és a Nagy Háborút elszenvedő orosházi emlékére

Rengeteg korabeli fotó, a hősi halottak nevei, történelmi visszatekintés és levelezések a frontról.

Ti mit ástok ott? Gellértegyháza múltját kutatják (videó)

A keresztények és a pogányok közös temetőjére keresnek bizonyítékot a régészek a legfrissebb gellértegyházi ásatáson.

Elpusztult kincsek nyomában a Múzeumok Éjszakáján

Bemutatkozott a két új orosházi mesehős, Oros és Zorda, akik úgy mutatják be nekünk a hajdan volt Orosházát, ahogy még senki nem látta.

A múzeumé négykerék meghajtású

Két évtizedes álma vált valóra a múzeum dolgozóinak, miután céges autót tudtak vásárolni.

Láttál ilyet? Utazó múzeum!

A múzeum folytatja azon tervének megvalósítását, hogy egyre közvetlenebb kapcsolatot alakítson ki a tárgyak, az azokból nyert információk és a látogatók között.

Templomot építene a múzeum 2018-ig

Legalábbis ez az egyik nagy tervük 2018-ig. De cél az adat- és leletgyűjtés, kiadványok szerkesztése, országos konferencia megszervezése is. Cél a közösségépítés, a civilek és a szakma összefogása.

Névadóra készül az orosházi múzeum

Ünnepélyes keretek között tartja névadó ünnepségét az orosházi múzeum hétfőn. Mostantól Nagy Gyula Területi Múzeum néven szerepel majd a városi intézmény.

Múzeum: irány a középkorba, együtt!

1400-1500-as évekbeli német bronzszobrot találtak Szentetornyán. Ennek apropóján az orosházi múzeum most induló szezonját egy olyan ívre építi fel, ami a késő középkorba vezet vissza,

Lámpásnak lenni – Rózsa Zoltán a Hét embere

Mindig öröm vele beszélgetni – kreatív, elkötelezett, és negyven év tapasztalatával is hiszi, küzdeni kell és érdemes önmagunkért és az utánunk jövőkért egyaránt. Ezért ő a Hét embere.

Újdonságok a múltból – Orosháza a „Marhafolyosó” része volt

A marhahajtás régen akkora biznisz volt Orosházán, mint az 1950-es években az olaj és a gáz. Videón mondják el a múzeum munkatársai, miért.

Régészet: évszázadokkal ezelőtt elásták, most előkerültek

Szentetornya 1946. január elseje óta Orosháza város része. Korábbi története sok tekintetben hasonlatos Orosházáéhoz. Ennek kézzel fogható bizonyságára derült fény az elmúlt hétvégén egy régészeti mentőfeltárás keretén belül.

Az iszlám Orosháza környékén

Kereskedelemmel és talán katonáskodással is foglalkozó muszlim népesség élhetett a 11-13. században a bónumi homokbánya területén. Ez az Árpád-korra vonatkozó kutatási eredmény immár nem újdonság, de a köztudatban kevésbé van jelen.

Új monográfia: tíz év alatt tíz kötet Orosházáról

Óriási munkába vágtak bele a múzeumban. Több kötetben kiadják majd a város történetének újabb kutatásait. Ősszel jön az első kötet.

Vak vezet világtalant. Szó szerint (videó)

Másfél órára önként megvakult az orosházi múzeum igazgatója, akit a valóban vak barátja irányított végig a belvároson. Érdemes megnézni, hogyan viselkedik egy látó a vakok világában.

Az Árpád-kori orosházi lakosság nyomában

Honnan érkeztek Orosházára az Árpád-kori emberek? Erre keresik a választ a kutatók a bónumi homokbányánál előkerült csontvázak elemzésével, ezen belül is stroncium izotópok vizsgálatával.