2024. április 19., péntek ☼
névnap
hirdetés

Címke: régész

„Ezeknek a téglatöredékeknek nem szabadott volna ott lenniük”

Jóleső érzés, amikor a helyükön vannak a dolgok. Mikor minden darabka illik a helyére, és tökéletesen összeáll a nagy egész. A régészek...

Régésztábor a múzeumban

Lassan egy évtizede minden nyáron tart régésztáborokat a Nagy Gyula Területi Múzeum, a nagy népszerűségre való tekintettel évente kettőt. Turnusonként 20-25 gyerek ismerkedik a régészek munkájának rejtelmeivel.

Árpád-kori kincseket rejtett a föld

Kopáncs-pusztán találták a Békés megyei régészeti anyag talán legjelentősebb kincsleletét, amelyről sajtótájékoztatón számoltak be a Nagy Gyula Területi Múzeum munkatársai.

Egy Árpád-kori temető története – előadás Gellértegyháza régészeti kincseiről

Árpád-kori hajkarikák, pénzérmék és koporsószegek is előkerültek azon az ásatáson, amelyet múlt nyáron kezdtek meg a Nagy Gyula Területi Múzeum munkatársai. Erről tartott előadást a feltárás vezetője március 24-én.

Egyedül nem megy – digitalizálják a múzeum gyűjteményét

Tudatosan, a jövőnek építkezik, és a civil segítőkkel való együttműködést erősíti idén a múzeum. Miért és hogyan? Rózsa Zoltán igazgatóval beszélgettünk.

Szerencsemalac – az avar kori lelet a múzeum idei évi szimbóluma

Az év utolsó napján késő avar kori „szerencsemalacot” találtak fémkeresés közben a múzeummal együttműködő fémkeresők Mezőhegyesen. Ezzel kívánnak sikerekben gazdag boldog új esztendőt, erőben, egészségben!

Ti mit ástok ott? Gellértegyháza múltját kutatják (videó)

A keresztények és a pogányok közös temetőjére keresnek bizonyítékot a régészek a legfrissebb gellértegyházi ásatáson.

Lámpásnak lenni – Rózsa Zoltán a Hét embere

Mindig öröm vele beszélgetni – kreatív, elkötelezett, és negyven év tapasztalatával is hiszi, küzdeni kell és érdemes önmagunkért és az utánunk jövőkért egyaránt. Ezért ő a Hét embere.

Régészet: évszázadokkal ezelőtt elásták, most előkerültek

Szentetornya 1946. január elseje óta Orosháza város része. Korábbi története sok tekintetben hasonlatos Orosházáéhoz. Ennek kézzel fogható bizonyságára derült fény az elmúlt hétvégén egy régészeti mentőfeltárás keretén belül.

Az iszlám Orosháza környékén

Kereskedelemmel és talán katonáskodással is foglalkozó muszlim népesség élhetett a 11-13. században a bónumi homokbánya területén. Ez az Árpád-korra vonatkozó kutatási eredmény immár nem újdonság, de a köztudatban kevésbé van jelen.

Gerincfájós sírlakók – kézzel fogható történelem a múzeumban (videó)

A MélyenSZÁNTÓ Esték legutóbbi előadásán szó szerint kézzel fogható történelem jutott a nézőknek. A bonumi homokbánya területéről, a 11-12. századból származó leletek közül koponyákat adhattunk kézről kézre.

Árulkodnak, hallgasd meg!

Csontokon fellelhető sérülések, betegségek mesélnek az Árpád-kori Orosházáról a múzeumban, ahol szokatlanul élénk tudományos élet folyik.

Az Árpád-kori orosházi lakosság nyomában

Honnan érkeztek Orosházára az Árpád-kori emberek? Erre keresik a választ a kutatók a bónumi homokbányánál előkerült csontvázak elemzésével, ezen belül is stroncium izotópok vizsgálatával.

Segíts a régészeknek

Gyepvasérc nyomait keresik Orosházán a régészek, ebben kérik a segítséget. Ha tudod, hol szakad fel a föld barna, likacsos, szivacsos darabokban, szólj a múzeumigazgatónak.

Ritka avar kori leletek a múzeumban

Ritka leletet találtak tavaly nyáron Békéssámsonon a Szántó Kovács János múzeum munkatársai – avar kori ötvös tárgyak kerültek elő.

Aranytárgyakat találtak az orosházi régészek

Békéssámsonban dolgoztak az avar kori síroknál, sok értékes leletet gyűjtöttek be a múltból.

Árpád-kori sírok Fókuszban

Újabb Árpád-kori sírokra bukkantak a város határában, a lelet szenzációs.

Nehezített pályán – feltárják az Árpád-kori sírokat

Újabb Árpád-kori sírokra bukkantak a város határában. A Szentesi úti homokbányában talált, eddigi legnagyobb leletegyüttes kapcsán az orosházi Szántó Kovács János múzeum igazgatója azt a jelzőt használta, szenzációs.

Kukoricásban is kutakodnak a régészek

A földet mereven figyelő fiatalok csoportja a tudomány érdekében sütteti magát vörösre a napon.

CSI: Orosháza – vizsgáld meg a csontokat!

Szeretsz a múltban kutatni? Érdekelnek a csontok? Kíváncsi vagy, hogyan néz ki a főtér építésén talált szarmata kislány csontváza és ékszerei? Akkor gyere az orosházi múzeumba.

Honfoglalás kori leletek jöttek haza

Rendhagyó aláírásnak voltunk tanúi szerdán reggel a városházán, amikor az orosházi múzeum újabb értékes leletekkel gazdagodott.

Kincsek a föld alatt

Régészmunka: ásás, feltárás, dokumentálás, tisztítás, ragasztás.