2024. április 20., szombat ☼
névnap
hirdetés

Címke: ásatás

Árpád-kori kincseket rejtett a föld

Kopáncs-pusztán találták a Békés megyei régészeti anyag talán legjelentősebb kincsleletét, amelyről sajtótájékoztatón számoltak be a Nagy Gyula Területi Múzeum munkatársai.

Egy Árpád-kori temető története – előadás Gellértegyháza régészeti kincseiről

Árpád-kori hajkarikák, pénzérmék és koporsószegek is előkerültek azon az ásatáson, amelyet múlt nyáron kezdtek meg a Nagy Gyula Területi Múzeum munkatársai. Erről tartott előadást a feltárás vezetője március 24-én.

Bemutatták a gellértegyházi ásatások eredményét (videó)

Bíró Gyöngyvér a fiatal régészeknek rendezett szakmai konferencián tartott remek előadást. Akit érdekel városunk múltja, annak hiánypótló lesz az anyag.

Ti mit ástok ott? Gellértegyháza múltját kutatják (videó)

A keresztények és a pogányok közös temetőjére keresnek bizonyítékot a régészek a legfrissebb gellértegyházi ásatáson.

Az iszlám Orosháza környékén

Kereskedelemmel és talán katonáskodással is foglalkozó muszlim népesség élhetett a 11-13. században a bónumi homokbánya területén. Ez az Árpád-korra vonatkozó kutatási eredmény immár nem újdonság, de a köztudatban kevésbé van jelen.

Gerincfájós sírlakók – kézzel fogható történelem a múzeumban (videó)

A MélyenSZÁNTÓ Esték legutóbbi előadásán szó szerint kézzel fogható történelem jutott a nézőknek. A bonumi homokbánya területéről, a 11-12. századból származó leletek közül koponyákat adhattunk kézről kézre.

Az Árpád-kori orosházi lakosság nyomában

Honnan érkeztek Orosházára az Árpád-kori emberek? Erre keresik a választ a kutatók a bónumi homokbányánál előkerült csontvázak elemzésével, ezen belül is stroncium izotópok vizsgálatával.

Ritka avar kori leletek a múzeumban

Ritka leletet találtak tavaly nyáron Békéssámsonon a Szántó Kovács János múzeum munkatársai – avar kori ötvös tárgyak kerültek elő.

Új dobozokba kerültek a csontvázak

A nyáron a homokbányában régészek és civilek összefogásával 2 nap alatt 125 Árpád-kori sírt sikerült megmenteni. Ám ekkor jött az újabb gond, hogyan tárolják el a múzeumban az értékes leleteket. Most ez is megoldódott.

Aranytárgyakat találtak az orosházi régészek

Békéssámsonban dolgoztak az avar kori síroknál, sok értékes leletet gyűjtöttek be a múltból.

Precedens kompromisszum…avagy mindenki járjon jól!

Befejeződtek a régészeti munkálatok Orosházán, a bónumi homokbányában. Az ásatás során összesen 125 sírt tártak fel és dokumentáltak bő 8 nap alatt. Ez emberfeletti teljesítmény volt a múzeumtól, de megoldották. Rózsa Zoltán írása.

Árpád-kori sírok Fókuszban

Újabb Árpád-kori sírokra bukkantak a város határában, a lelet szenzációs.

Nehezített pályán – feltárják az Árpád-kori sírokat

Újabb Árpád-kori sírokra bukkantak a város határában. A Szentesi úti homokbányában talált, eddigi legnagyobb leletegyüttes kapcsán az orosházi Szántó Kovács János múzeum igazgatója azt a jelzőt használta, szenzációs.

Mentsük meg a múltat!

Ráérsz hétvégén? Közel 30 Árpád-kori sírt találtak Orosháza határában, hétfőig kell megmenteni az értékes leletegyüttest.

Kiderítették, mikor haltak meg

Az Árpád-kori csontokon azt is vizsgálták az érdeklődők, hogy férfi vagy nő volt-e az illető. Sikeres volt a CSI: Orosháza.

1000 éves sírokat találtak az orosházi régészek

Eddig 38 épen maradt, 1000 éves sírt találtak a napokban Orosháza határában. Az orosházi régészek gőzerővel dolgoznak, hiszen hétfőig be kell fejezni a leletmentést.