- hirdetés -

A január 2-ai ebédre elfogyasztott párolt rizs, illetve egy orosházi szendvicskészítő műhelyben csomagolt tavaszi felvágott miatt betegedett meg a hónap elején 126 rendőr a déli határnál. Ezekben az ételekben ugyanis toxint termelő, B. cereus nevű baktériumot mutattak ki a laborvizsgálatok – tudta meg az mno.hu.

Mint írják, a tömeges megbetegedések január elején jelentkeztek a déli határon szolgáló rendőrök körében: 2-án és 3-án összesen 61 rendőr betegedett meg, egy nappal később további 49, majd újabb 16 rendőrnél jelentkeztek a tünetek, elsősorban akut gyomor- és bélrendszeri panaszok, hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom. Kórházi ápolásra ugyan senkinél nem volt szükség, de az érintettek kiestek a szolgálatból. Az eset után több sajtóbeszámoló is arról szólt, hogy ételmérgezés történhetett, de ezt hivatalosan eddig nem erősítették meg.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az mno.hu érdeklődésére azt közölte, hogy a megbetegedések után négy Bács-Kiskun, Csongrád, illetve Békés megyei helyszínen, az érintett járási hivatalok közreműködésével végeztek ellenőrzéseket. Vizsgálták a kiskunhalasi Csipke Hotel Kft. Expressz éttermét (ahol a közlés szerint január 2-án ettek az érintettek), az AMO Bt. orosházi szendvicskészítő műhelyét, illetve a cég szegedi élelmiszercsomag-összeállító műhelyét, továbbá a Hungaro-Food 2009 Kft. békésszentandrási húsüzemét. A négy létesítményben a szakemberek 103 laboratóriumi mintát vettek.

A mikrobiológiai vizsgálat a január 2-ai ebédre kiadott párolt „rizs eltett ételmintájából nagy mennyiségben, és az orosházi szendvicskészítő műhelyben megmintázott tavaszi felvágottból alacsonyabb csíraszámban toxint termelő B. cereust mutatott ki. A B. cereus, illetve toxinja akut bélrendszeri tüneteket okozhat” – írták.

A Nébih azt is közölte, hogy mivel az orosházi szendvicskészítő műhely, illetve a szegedi élelmiszercsomag-összeállító műhely „illegálisan – bejelentés, illetve külön engedély nélkül – működött, tevékenységüket azonnali hatállyal felfüggesztették”.

A Magyar Nemzet megkereste a megnevezett cégeket. A hotelnél azt a tájékoztatást kapták, hogy valóban voltak náluk ellenőrzések, de az eredményről még semmilyen hivatalos értesítést nem kaptak, így egyelőre nyilatkozni sem tudnak az esetről.

Az orosházi szendvicskészítő műhely szintén nem kapott hivatalos tájékoztatást a vizsgálati eredményekről, de ott eddig úgy tudták, hogy minden minta negatív lett, és a megbetegedéseket valamilyen vírus okozta. Mint mondták, a tavaszi felvágottat előre csomagolva kapták meg, az abból készült szendvicset pedig ugyancsak lezárva, vákuumcsomagban továbbították. Arra a kérdésre, hogy miért illegálisan végezték a tevékenységet, azt válaszolták, hogy szó sem volt erről, csupán annyi történt, hogy az egyik üzemükben nem volt almamosó, illetve a két üzem közötti távolság (mintegy 60 kilométer) több volt a szabályokban megjelölt 40 kilométernél, így ezt már ipari jellegű tevékenységként kellett volna végezniük. A szendvicskészítéssel az ellenőrzések után felhagytak a fő tevékenységként egyébként épülettakarítással foglalkozó cégnél.

Az orosházi cég az üggyel kapcsolatban az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkbe:

„Az AMO Takarító és Szolgáltató Betéti Társaság 2017. január 27-én az alábbi sajtóközleményt adja ki a sajtóban a céggel kapcsolatban megjelent állítások helyreigazítása céljából:

Nem igazak a sajtóban megjelent azon állítások, melyek azt a látszatot kelthetik, hogy a cég illegális szendvicskészítő műhelyt üzemeltetett Orosházán, illetve illegális élelmiszercsomag-összeállító műhelyt üzemeltetett Szegeden.

A valóság ezzel szemben az, hogy a cég minden a tevékenységi körébe tartozó munkavégzéshez rendelkezik a szükséges működési engedéllyel, a cég által bérelt orosházi és szegedi telephelyeken lévő műhelyek rendelkeznek a szükséges HACCP engedéllyel, munkavállalói pedig a legális munkavégzéshez szükséges munkaszerződéssel és egészségügyi kis könyvvel.

A cég által bérelt orosházi szendvicskészítő műhelynek helyet adó ingatlan nem rendelkezett az ipari tevékenység végzéséhez szükséges NÉBIH engedéllyel, ezért a működést itt a vizsgálat idejére megszüntettük.

A szegedi telephelyen bérelt ingatlanban működő élelmiszercsomag-összeállító műhely pedig minden szükséges engedéllyel rendelkezik.

A cég minden ezzel ellentétes állítást megfogalmazó médiummal szemben a megfelelő jogi lépéseket meg fogja tenni.”

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.