- hirdetés -

Mostantól okostelefonon is meg lehet tudni, hogy az adott őstermelő rendelkezik-e érvényes igazolvánnyal, eltiltás alatt áll vagy sem, illetve, hogy az értékesíteni kívánt terméket ténylegesen az őstermelő termelhette-e.

2016. szeptember 1-jétől mindenki számára elérhető lesz az a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által kifejlesztett okostelefonos alkalmazás és internetes felület, amely lehetővé teszi az őstermelők nyilvános adatainak – köztük az őstermelői igazolvány érvényességének és hatályosságának, illetve az őstermelő által előállított és értékesíteni kívánt termékek – lekérdezését.

A képre kattintva bejön az androidos letöltő felület
A képre kattintva bejön az androidos letöltő felület

Elkészült a nyilvános őstermelői adatok lekérdezésére szolgáló okostelefonos alkalmazás és internetes felület – jelentette be Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnökségi szóvivője a budapesti sajtótájékoztatón.

A 2016. szeptember 1-jétől elérhető alkalmazás megadja az őstermelő nevét, az igazolvány hatályosságára és érvényességére vonatkozó adatokat, az igazolványon szereplő, az őstermelő által termesztett növénykultúrák, növényfajok és a tartott állatfajok megnevezését, illetve az őstermelő által vadon gyűjthető termékek körét. Ezek mellett az őstermelő által értékesíteni kívánt növényi, illetve állati eredetű termékek megnevezése is elérhető. Ezáltal a fogyasztó meggyőződhet arról, hogy az adott őstermelő rendelkezik-e érvényes igazolvánnyal, eltiltás alatt áll vagy sem, illetve, hogy az értékesíteni kívánt terméket ténylegesen az őstermelő termelhette-e.

Az alkalmazás „Nemzeti Agrárgazdasági Kamara” néven érhető el a szoftveráruházakban, szeptember 1-től androidos készülékekre (innen tölthető le), néhány napon belül pedig iOS eszközökre is. Windows telefonokra nem készül külön alkalmazás, az ilyen operációs rendszerű készülékekkel a kamara internetes oldalán keresztül ide kattintva érhető el a nyilvános őstermelői adatok lekérdezésére szolgáló felület.

Az alkalmazás célja, hogy erősítse a fogyasztói tudatosságot, az őstermelők és vásárlók közötti bizalmat, továbbá a termék nyomon követhetőségén keresztül támogassa az élelmiszerbiztonságot. Emellett a gazdaság fehérítését is elősegíti, ugyanis a hatóság általi célzott ellenőrzéseken túl a gazdálkodók, fogyasztók, felvásárlók is aktív használói lesznek az alkalmazásnak.

Okostelefonnal az őstermelői adatok kétféle módon kérdezhetők le. Egyrészt a hét jegyű igazolványszám beütésével, amelyet az őstermelőknek kötelezően fel kell tüntetniük az árusítás helyszínén, másrészt – NFC (Near field communication) kompatibilis okostelefon esetén – a készülék  őstermelői kártyához történő hozzáközelítésével.

Süle Katalin az új őstermelői igazolványokkal kapcsolatban elmondta: folyamatban van a kártyák kézbesítése, azokat az ideiglenes igazolványok 2016. szeptember 30-i lejártáig mindenki megkapja. Azoknak az őstermelőknek pedig, akiknek még a régi, barna színű, papír alapú igazolványuk van, 2016. október 1. és december 31. közötti időszakban kell igényelniük az új őstermelői igazolványt, amennyiben 2017. január 1-jétől őstermelőként, jogfolytonosan kívánják folytatni őstermelői tevékenységüket. Ez megközelítőleg százezer őstermelőt érint, javasoljuk, hogy ők 2016. október 1-jét követően a lehető leghamarabb keressék fel falugazdászaikat, az esetleges későbbi torlódások elkerülése érdekében – hívta fel a figyelmet a Kamara elnökségi szóvivője.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.