- hirdetés -

Sok a jelentkező, és nincs elég lakás. Évek óta visszatérő probléma, ami rendre vitát generál. Az elmúlt hónapokban azonban megkezdődött több városi tulajdonú bérlakás felújítása és most változott az odaítélés rendszere is.

Orosházán összesen 340 önkormányzati bérlakás van. Ezeket közérdekű bérlőkijelölés alapján, költségelvű lakbérű lakásként vagy szociális alapon kaphatja meg valaki a képviselő-testület döntése után. Sokféle szempontnak kell megfelelni ahhoz, hogy az igénylők ilyen lakáshoz jussanak. A közérdekű bérlőkijelölésnél a város érdeke a fontos. Kaphat ilyen lakást egy frissen ideköltözött és azonnal munkába álló orvos, mérnök, oktató, élsportoló, aki a testület által meghatározott határideig vagy egyéb feltételhez kötötten használhatja az ingatlant. Az önkormányzati lakások közül a Szabadság tér 5. sz alatt lévő (régi posta épülete) lakások a költségelvű lakások, melyeket piaci alapon hirdetnek meg üresedéskor.

A legtöbb igénylő szociálisan rászoruló

Ez utóbbi viszont elenyésző, hiszen az ingatlanok többségében szociális alapon rászoruló lakásbérlők vannak. Itt is többféle szempont érvényesül az elbírálásnál és ezek alapján döntenek, ki vagy kik költözhetnek be az önkormányzati lakásba, ahol a piaci árnál alacsonyabb bérleti díjat kell fizetniük a város felé.

Ez utóbbiban, a szociális bérlakások odaítélésének feltételeiben történt változás, miután a március 25-i testületi ülésen erről döntöttek a képviselők. Aki bérlakáshoz szeretne jutni, annak elsőként be kell adnia egy pályázatot. Ezek kiírásáról mi is rendszeresen beszámolunk, épp most is van egy friss pályázati felhívás. A pályázatokat összegyűjtik, és a Társadalmi Kapcsolatok Bizottsága egy előre lefektetett rendszer alapján pontozza a különböző szempontokat, és javaslatot tesz a testületnek arra, ki kapja a lakást. Erről a képviselők zárt ülésen döntenek.

Lesz lakás a krízishelyzetre is

Azonban a rendszer most alapos átalakításon esett át.
– Új elem, hogy június 1-jétől a krízishelyzetben lévő személyeknek ideiglenes lakhatásra két lakást biztosít az önkormányzat. Arról, hogy ki kaphatja meg ezt a lakást, pályázati elbírálás nélkül a polgármester dönt a családsegítő szolgálat és a kistérségi központ szakembereinek javaslata alapján– mondta érdeklődésünkre dr. Horváthné dr. Barta Edit jegyző. Ezekben a lakásokban maximum 6 hónapig lehet tartózkodni, ezalatt az érintettnek kell megoldást találni a lakhatásra, amihez a családsegítő központ munkatársai minden segítséget megadnak.

Több szempont, több pont

A másik változás az elbírálási pontrendszerben történt. Az ellenzéki képviselők rendre kifogásolták, hogy nem igazságos a rendszer, sok embernek esélye sincs lakáshoz jutni. Az elmúlt években többször módosítottak már a szabályokon, de a mostani változás elég sok újítást tartalmaz.
– Eddig hét feltételt vizsgáltak a pályázóknál, mostantól viszont már 10 szempont alapján születik majd döntés, és ezeken belül is több szempont érvényesül az eddigieknél, amikre mind külön pontokat lehet adni – kezd a részletek ismertetésébe dr. Horváthné dr. Barta Edit. – Külön pontokat ér, hogy hány gyermek van a családban, van-e terhes családtag, a szülő egyedül neveli-e kiskorú gyermekét, tanul-e valamelyik gyermek a felsőoktatásban. Mostantól nem csak a munkaviszonyban álló személyek, hanem a közmunkában részt vevők is kaphatnak plusz pontot, de jár a pont az öregségi nyugdíjas, a rehabilitációs, a rokkantsági ellátásban részesülő személynek és a munkanélküli ellátásban részesülőknek is. Az is szempont, hogy ki milyen jogcímen lakik a jelenlegi lakásban, vagy hogy mekkora az egy főre jutó szoba négyzetméter az igénylő jelenlegi lakhelyén. Ezekkel a változásokkal sokkal pontosabb képet kapnak majd a képviselők az igénylők szociális hátteréről – teszi hozzá a jegyző. Az itt felsorolt változások csak példák, akit részleteiben is érdekel, az kattintson ide.

De van még egy fontos újítás: ha a pályázók között azonos pontszám alakul ki az első helyen, akkor ezen igénylőknél a hivatal környezettanulmányt is végez. Ekkor a benyújtott pályázatban szereplő adatok, tények valóságtartalmát vizsgálják és az itt szerzett tapasztalatok alapján döntenek a városi képviselők, ki kapja a szociális bérlakást.

A polgármester szerint ezzel a rendelet módosítással igazságosabban lehet odaítélni a bérlakásokat, de azt a folyamatot is fel kell gyorsítani, ami a lakáshoz jutást segíti.
– Minél több emberen próbálunk segíteni. De van egy határ, amit nem tudunk átlépni, hiszen több a pályázó, mint a kiadható lakás. Éppen ezért is kezdtünk bele még tavaly a bérlakások felújításába, idén már 20 lakást hozunk vissza így a rendszerbe, amire összesen 20 millió forintot fordít az önkormányzat. Emellett van 8 olyan lakás, ami komolyabb felújításra szorul, erre pedig a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretén belül pályázunk – mondta Dávid Zoltán.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.